Przejdź do głównej zawartości

Rozwój Nowenny Nieustannej w świecie

Rozwój Nowenny Nieustannej w świecie
Wiemy już gdzie i kiedy powstało nabożeństwo Nowenny Nieustannej. Chcemy również widzieć w tym nabożeństwie wielką szansę ożywienia naszej wiary i ufności wobec Pana Boga. W naszym drugim rozważaniu nowennowym prześledzimy pokrótce rozwój Nowenny Nieustannej w świecie.
1. Historia
Początkowo Nowennę w Saint Louis odprawiano dwa razy w ciągu dnia. Od roku 1930 już sześć razy w ciągu dnia, a z końcem tego samego roku aż dziewięć. Wkrótce odprawiano ich piętnaście przy stale wzrastającym udziale wiernych.

Z Saint Louis Nowenna została przeszczepiona do innych miast Stanów Zjednoczonych oraz do Kanady, gdzie osiągnęła również wielką popularność. Po II wojnie światowej spotkała się z przechodzącym wszelkie oczekiwania przyjęciem na Dalekim Wschodzie zwłaszcza w Indiach, Cejlonie, Filipinach, Indochinach, Australii. Z podobnym przyjęciem spotkała się także w Ameryce Południowej i Afryce.
W Europie (dokładnie mówiąc w Wielkiej Brytanii) po raz pierwszy Nowennę Nieustanną zaczęto odprawiać najprawdopodobniej ok. roku 1932. Tym, kto zaprowadził to nabożeństwo był ks. kanonik O’Reilly, proboszcz kościoła św. Piotra w Birmingham.
Nieco później, bo w roku 1943 zaczęli to nabożeństwo szerzyć Redemptoryści irlandcy w Belfaście. Było to w dramatycznych warunkach II wojny światowej. Otóż w wojskach amerykańskich kapelanami byli redemptoryści. Zostali oni zaproszeni z kazaniem przez swoich współbraci Irlandczyków. Za temat kazania wybrali sobie Nowennę Nieustanną, opowiadając o jej niezwykłym rozkwicie w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób rozpalili u Irlandczyków pragnienie, by i tu Nowenna mogła być odprawiana. W ten sposób doszło do przeszczepienia tego nabożeństwa na grunt europejski. Na pozytywne efekty nie trzeba było długo czekać. Już po 6 latach Nowenna była odprawiana w 300 kościołach Anglii, Szkocji i Kambrii.
2. Uwagi teologiczne
Spojrzenie na rozwój Nowenny Nieustannej uświadamia nam, że i my powinniśmy podlegać nieustannemu rozwojowi i to w całej rozciągłości. Przede wszystkim zaś winniśmy wzrastać jako dzieci Boże. Nasze życie nie może być jakimś staniem w miejscu. Rozwój naszej wiary, świadomości religijnej, to wyzwania i zadania dla każdego z nas. Człowiek bowiem wezwany jest przez Pana Boga do doskonałości. Tę zaś zdobywamy dzień po dniu.
Tak było zresztą i w życiu Matki Najświętszej. Ona wzrastała w wierze może szczególnie wtedy, gdy rozważała w swym sercu wszystkie sprawy związane z wydarzeniami, które miały miejsce w Jej życiu. Dlatego teraz może być dla nas wzorem tego wzrastania. Pierwszym zaś przykładem, który winniśmy naśladować w naszym wzrastaniu to Chrystus Pan, o którym ewangelia powie, że: „czynił postępy w mądrości, latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52)
3. Wnioski dla nas
Z powyższego przeglądu historycznego widać rozwój naszego nabożeństwa w świecie. Zapytajmy się więc czy i nas to dotyczy? Czy jesteśmy na etapie ciągłego pogłębiania swojej zażyłości z Panem Bogiem i Matką Najświętszą? Być może mamy doświadczenie tego, że nasza wiara raz jest mocna, a innym razem słaba. Może wynika to z braku starań o wiarę?
Nowenna mogła się rozszerzać po całym świecie dlatego, że były podejmowane starania w tym kierunku. Nie przyjęto postawy „jakoś to będzie”. Tak samo powinno być w naszym życiu: ciągły wysiłek w celu umacniania swej wiary i jej pogłębiania, to stały obowiązek każdego z nas. Systematyczny udział w Nowennie to wspaniała okazja do tego.
Może więc warto dziś pomyśleć o tym, by przez udział w Nowennie wypraszać sobie i innym łaskę żywej i mocnej wiary, wiary takiej jak u Maryi. Niech więc częstą intencją składaną na Nowennę będzie gorąca prośba: „Maryjo, Matko wierna, wyproś nam u Syna Twego łaskę wiary!”
Autor: O. Zbigniew Bruzi CSsR

Komentarze

Prześlij komentarz

Nieustanne potrzeby??? Nieustająca Pomoc!!!
Witamy u Mamy!!!

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)