Przejdź do głównej zawartości

Pięć powodów Maryjnej czci

 Pięć powodów Maryjnej czci

Kocham Matkę Bożą! Więc... powiedziałem to i cieszę się z tego! Jako katolik jestem bardzo szczęśliwy z bycia członkiem Kościoła, który naprawdę czci i szanuje Matkę mojego Pana i Zbawiciela. Muszę przyznać, że nawet jeśli jestem chwiejnym katolikiem, nie zawsze odbierałem to w ten sposób. Przez większość mojego życia nie rozumiałem roli Maryi i mało mnie to obchodziło. Co za błąd! Teraz, gdy ostatnio otrzymałem wiele zarzutów o "kult Maryi" na Facebooku, nadszedł czas, by stanąć w obronie mojej "Mamy".[1] Ale nawet jeśli kocham Ją i chcę bronić Jej czci, nie chcę być grubiański. Wolę zaprezentować 5 faktów uzasadniających cześć dla Maryi. Zanim więc zaczniesz zarzucać katolikom, że czczą Maryję, proszę przyjrzyj się uważnie tym faktom. Owszem, zawsze znajdą się tacy, dla których będzie to problemem, również i w mojej prezentacji, że zbyt wiele uwagi poświęcamy Maryi. Jeśli nadal chcesz zarzucać katolikom, że w ogóle czczą Maryję, to sugeruję byś zignorował również podane fakty!

 


Maryja i Jezus

 

1. Bóg posłał Zbawiciela przez Maryję - piszę o tym na początku, ponieważ naprawdę nie można bagatelizować roli Maryi, jeśli zdamy sobie sprawę, że długo oczekiwany Mesjasz przyszedł na ziemię rodząc się z kobiety... z kobiety, którą była Maryja. Jezus mógł przyjść na świat różnymi drogami, dlaczego akurat wybrał Maryję? Jeśli Maryja jest tak ważna dla Boga, czy zatem nie powinna być ważna dla nas?

 

2. Jezus uczynił pierwszy swój cud na prośbę Maryi - to kolejny przykład. Tak wiem, Jezus nie potrzebował Maryi, aby zmienić wodę w wino w Kanie. Ona po prostu tam była. Dlaczego więc na liście gości św. Jan umieścił na PIERWSZYM miejscu Maryję?

 

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. (J 2,1-2)

 

Jeśli Maryja nie jest w tym opowiadaniu ważna, to dlaczego umieszczona jest PRZED apostołami i PRZED Jezusem? Wiemy, że św. Jan w swej Ewangelii umieszcza niektóre szczegóły nieprzypadkowo. Maryja jest umieszczona tutaj na pierwszym miejscu, aby zwrócić uwagę czytelnikom na Jej obecność podczas zaślubin.

 

A co z "odmową" Jezusa? Znasz odpowiedź Jezusa:

 

Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? (J 2,4)

 

Jezus był pobożnym Żydem i posłusznym Bożym Przykazaniom. Dlaczego miałby publicznie znieważać swoją Matkę, łamiąc czwarte przykazanie? Jeśliby to miała być "odmowa" ze strony Jezusa, dlaczego więc idzie On dalej i zamienia wodę w wino? Czy nie powinno się to skończyć tylko prośbą? Tak być mogło. Chyba, że nie była to wcale odmowa. Kiedy Jego Matka wstawiała się za młodą parą, nasz Pan zdecydował, że Jego czas nadszedł. Czy nie myślisz, ze Jezus próbuje nam coś przekazać? Czy nie jest tak, że Jezus czekał na prośbę Maryi, aby ukazać moc Jej wstawiennictwa? Czy to nie tłumaczy, dlaczego św. Jan umieścił Maryję na pierwszym miejscu pośród gości?

 

3. Jezus dał Maryję Janowi - gdy cierpiał i umierał na krzyżu, zostawiając swój testament:

 

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. (J 19,26-27)

 

Dlaczego Jezus wypowiedział te słowa, skoro miałyby nic nie znaczyć? Na pewno był jakiś powód, dla którego Jezus zrobił to, co zrobił. Czy nie mógł On wygłosić tylko kilku słów? Kościół zawsze wierzył, że "uczeń" reprezentował każdego z członków Kościoła i że od tego czasu Maryja stała się naszą duchową matką. Ewangelia mówi, że od tego momentu uczeń zaakceptował dar Jezusa i "wziął Ją do siebie" (J 19,27). Czy my nie powinniśmy uczynić tego samego?

 

4. Pierwsze łaski Jezus dał przez Maryję - to fakt często pomijany przez tych, którzy chcą umniejszyć rolę Maryi... I pochodzi on z Biblii! Po zaakceptowaniu Bożej propozycji, by stać się Matką Zbawiciela, Maryja wybiera się z pośpiechem, by odwiedzić swoją krewna Elżbietę.

 

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. (Łk 1,41)

 

Według tego fragmentu jeszcze przed narodzeniem Jezusa głos Maryi był użyty do tego, by zanieść łaskę Elżbiecie. Dlaczego? Ponieważ Maryja nie ma znaczenia? Czy istnieje inna droga, by rozdać te łaski?

 

Nie jesteś przekonany? Słuchaj tego, co mówi Elżbieta (dokładnie według Biblii)...

 

"Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie". (Łk 1,44)

 

Trudno jest odrzucić znaczenie obecności i głosu Maryi w pośrednictwie łaski przekazanej Elżbiecie. Czy łaski pochodzą od Maryi? Oczywiście, że nie - one pochodzą od Jezusa. Mimo to Jezus użył Maryję, by Go zaniosła i użył Jej głosu. Dlaczego? Ponieważ chciał, abyśmy zrozumieli że Ona jest ważna!

 

5. Jezus Chrystus jest Jedynym Pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem. - Teraz to w ogóle nie ma sensu. Jak to stwierdzenie może pomóc katolikom? Oto dlaczego my katolicy "we wszystkim błądzimy", prawda? Przepraszam, jeśli komuś burzę jego sposób myślenia, ale katolicy absolutnie wierzą, że Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o tym dość jasno (KKK):

 

Wstawiennictwo jest modlitwą prośby, która bardzo przybliża nas do modlitwy Jezusa. To On jest jedynym wstawiającym się u Ojca za wszystkich ludzi, a w szczególności za grzeszników (KKK 2634)

 

Ten fragment Katechizmu jest oparty na następującym fragmencie z Biblii:

 

Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie. (1 Tm 2,5-6)

 

Nawet jeśli Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem, to wcale nie przekreśla inne osoby (włączając w to Maryję), które mogą pośredniczyć w sposób podporządkowany czy też wstawiać się. Św. Paweł, który jest twórcą tego stwierdzenia, jest oczywiście świadomy tego faktu, ponieważ sam często prosi swoich czytelników, aby modlili się jeden za drugiego (Rz 1,9; 1 Tes 5,25; 1 Tm 2,1). Katechizm odwołuje się do tego typu pośrednictwa jako bycia uczestnikiem pośrednictwa Chrystusa (KKK 2635). Praktykujemy to za każdym razem, gdy modlimy się jeden za drugiego. Prosząc Maryję, by wstawiała się za nami, nie umniejszamy w żaden sposób roli Jezusa jako "pośrednika między Bogiem a ludźmi".

 

Nie łudzę się jednak, że te 5 faktów uwolni mnie od dalszych oskarżeń dotyczących "czci Maryi ". Myślę jednak, że będą one oddziaływać na tych, którzy mają otwarty umysł. Pismo Święte nie zawiera zbyt wielu słów o Maryi. Jednak te, które tam istnieją, są bardzo mocne. Teologowie spędzili dwa tysiące lat nad studiowaniem biblijnych opisów dotyczących Maryi i nadal to czynią. Wiele możemy się nauczyć, studiując znaczenie Maryi na kartach Pisma Świętego. Jeśli ktoś chce mi nadal czynić zarzut, że jestem "czcicielem Maryi", to proszę, aby najpierw przeczytał te pięć faktów. Jeśli pomimo to chcesz wytykać mnie palcem, to lepiej nie czytaj tych faktów, bo jeśli zaakceptujesz je, poważnie podważysz własną wiarygodność![2]



[2] Autor, Gary Zimak, catholicexchange.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)