CADR - Lubaszowa - Rekolekcje z MATKĄ BOŻĄ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

 CADR - Lubaszowa - Rekolekcje z MATKĄ BOŻĄ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

 Z ikoną Nieustającej Pomocy…nie dla wszystkich wystarczyło miejsca


W dniach 15 – 17 października 2021 roku w Lubaszowej na „Górze Tabor” zostały przeprowadzone rekolekcje weekendowe z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.  Tematem przewodnim rekolekcji była nie tylko ikona Matki Bożej w jej najdrobniejszych szczegółach, ale również modlitwy kierowane w Jej stronę zatytułowane – „Nieustanne potrzeby! Nieustanna pomoc!”[1]. Osobami prowadzącymi byli: redemptorysta ojciec Józef Grzywacz[2] i siostra Alfonsa – Józefitka.  W miarę wolnego czasu w rekolekcjach czynnie uczestniczyli bracia z nowicjatu zakonnego redemptorystów. Rekolekcje to czas szeroko rozumiany przeznaczony na kontakt z Jezusem Chrystusem i Maryją oraz bardziej przyziemnie jak kontakt z drugim człowiekiem, jego indywidualnym  spojrzeniem na  to samo zagadnienie.[3] Rekolekcje to czas modlitwy, skupienia rozważań modlitewnych oraz snu, spożywania posiłków, śpiewu, rozmowy i co jest bardzo ważne zdobywania dodatkowej wiedzy i doświadczeń.[4]

Tytuł artykułu sugeruje, że więcej osób było chętnych do tego, aby przyjechać na rekolekcje. Lecz ograniczone miejsce, wydawałoby się dużego i obszernego budynku rekolekcyjnego, spowodowały, że mogła być określona liczba uczestników.[5] Przyjechali oni z bliska i daleka [6]. Jedni z okolic Tuchowa, a inni mieli nawet 600 km. Oznacza to że klasztor w Tuchowie, oraz Lubaszowa do której należy „Góra Tabor” jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym z ramienia CADR.[7]

Program rekolekcji obejmował udział we mszy świętej sobotniej i niedzielnej, odmawiania różańca, nowenny do Matki Bożej  oraz wykłady i rozmowy na temat znaczenia każdego najdrobniejszego szczegółu namalowanego na ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.[8] Do dyspozycji uczestników rekolekcji była kaplica, w której został umieszczony tryptyk misyjny Maryi, sala konferencyjna z rzutnikiem i mikrofonami, sala obok kuchni do spożywania 3 posiłków dziennie oraz pokoje noclegowe 2 lub 3 osobowe. Dodatkowo każdy uczestnik mógł nabyć dewocjonalia tematyczne – krzyże i ikony, które zostały poświęcone oraz  pozycje książkowe dotyczące ikony, eucharystii i pokrewnych tematów.

Co było najważniejsze, że każdy uczestnik mógł brać czynny udział w sprawowanej Eucharystii poprzez czytania i modlitwy, prowadzić modlitwę różańcową, napisać odczytane prośby i podziękowania do Matki Bożej  i brać czynny udział w dyskusjach dotyczących czterech spojrzeń na ikonę Matki Bożej Nieustającej pomocy. Obowiązkiem było wypełnienie ankiety wstępnej i końcowej. Bardzo dużym przeżyciem było odprawienie w sobotę Różańca Magnifikat i Różańca Nieustającej Pomocy, a na zakończenie mszy św. poświęcenie dłoni wszystkich uczestników.

Udział w rekolekcjach był bardzo ciekawym przeżyciem religijnym, do którego uczestnicy rekolekcji chcą powrócić.[9] Podziękowania dla ojca Dariusza Pabisa – dyrektora z Lubaszowej[10] i dla ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka za zamieszczenie ogłoszenia w Radio Maryja. Bóg zapłać ojcowi Józefowi i siostrze Alfonsie za poświęcony nam czas. Z radością realizujmy polecenie papieża Piusa IX: „Uczyńcie Ją zananą na całym świecie”. Niech przygotowania do Jubileuszu [11] Nieustannej Nowenny będą owocne i twórcze.

 

Tuchów. Październik 2021 – relacja pisana przez wiele rąk.


 [1] W mojej ocenie rekolektanci mieli do przemyśleń dwa główne tematy. Pierwszy to refleksje na temat ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy jako dzieła modlitewnego i artystycznego. Drugi temat dotyczył 100-lecia w 2022 roku Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. – Maria i Tadeusz z Marcinkowic.

[2] Przed wyjazdem do Domu Rekolekcyjnego w Lubaszowej ogólnie znaliśmy tematykę rekolekcji oraz  wiedzieliśmy, że poprowadzi  je ksiądz, który ma 33- letnie doświadczenie w pracy misyjnej na terenie Brazylii. Po kolacji, nawiasem dodam przepysznej jeden z ojców zapytał nas, czy na terenie Parafii z których pochodzimy są odprawiane nabożeństwa ku czci Matki Boskiej Nieustającej  Pomocy i jak one przebiegają. To pytanie zadał nie kto inny tylko  ów kapłan, który przez 33 lata szerzył kult Maryjny w Ameryce Południowej.  Jest nim o. Józef Grzywacz ze Zgromadzenia Redemptorystów w Lubaszowej.  Wspomniany wcześniej kapłan ukończył teologię na terenie Brazylii,  tam też przyjął święcenia kapłańskie. Stamtąd, gdzie dwukrotnie pełnił funkcję proboszcza  przywiózł  cały bagaż misyjnych doświadczeń, którymi dzielił się z nami.  Jednak  z całym szacunkiem do zacnego Kapłana nie o nim pragnę napisać, lecz o Ikonie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, która rozświetlała nasze serca i umysły podczas nauk rekolekcyjnych.  Ojciec Józef Grzywacz omawiał Ikonę Matki Boskiej niosącej Nieustannie Pomoc w aspekcie teologicznym, duchowym, historycznym oraz biblijnym. Objaśniał symbolikę zastosowanych w ikonie kolorów,  przybliżał znaczenie gestów oraz uczył  właściwie odczytywać przedstawione na niej postaci. Bardzo głęboko  w naszych  sercach  zapadło  też stwierdzenie, że ikona  jest modlitwą zapisaną w obrazie. – Grupa ze Śląska.

[3] Szczęść Boże! Byliśmy już na wielu rekolekcjach, każde coś wnoszą do serca, refleksja niesamowita - zastanowienie, zaduma nad swoim życiem. Te rekolekcje nauczyły nas innego spojrzenia na Matkę Bożą Nieustającej Pomocy przenikającej więzi na wskroś, patrzenia dalej Jej pokornego milczenia i słuchania. Jej duch przenikał nasz spokój w uprzejmości radość patrzenia na drugiego człowieka a właściwie refleksja nad człowiekiem cierpiącym. Ojciec pokazywał nam piękną relację i więź między matką Bożą której trzeba się uczyć. Te rekolekcje zapamiętamy w tęsknocie, aby uczyć się od niej każdego dnia jak ojciec z rozkoszą to czynił i tęsknotę do Niej. – Krystyna z Brzeska.

[4] „Na takich rekolekcjach byłam pierwszy raz. Dowiedziałam się jak dużo osób jest zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o M B N P. Ja też dużo skorzystałem  z uwagi na bardzo dobry przekaz o Józefa  słowny jak również obrazy i filmy.  Jestem duchowo wzmocniona i będę nadal zgłębiać nabożeństwo do MBNP. Pozdrawiam szczęść Boże!” - Teresa i Ryszard – Biesiadki.

[5] Na rekolekcje do Lubaszowej wybraliśmy się wspólnie z mężem oraz naszą przyjaciółką z lat studenckich. Dotarliśmy na Górę Tabor chyba jako ostatni. Szybkim okiem dokonaliśmy lustracji przybyłych tam samochodów. Tablice rejestracyjne zdradzały, że ludzie przybyli z różnych miejsc Polski. Nasze oczy ucieszyła łódzka tablica rejestracyjna ponieważ skojarzyła się nam z samochodem, którym poruszali się nasi znajomi. Cztery  temu w tym samym Domu Rekolekcyjnym Oni i my rozważaliśmy zagadnienia dotyczące komunikacji między małżonkami. Nawiasem dodam, że w kolejnym dniu naszego pobytu w Lubaszowej  odpoznaliśmy jeszcze jedną parę, która ongiś rozważała tematykę relacji małżeńskich w miejscu do którego przyjechaliśmy ponownie. – Grupa ze Śląska.

[6] Łódź, Tarnowskie Góry, Kraków, Brzesko, Tarnów, Rymanów Zdrój, Muszyna, Jasło, Libusza, Brzostek, Biesiadki, Zawoja, Niedźwiedź, Piotrkowice, Potaniec, Marcinkowice, Sitnica, Poręba Radlna, Ruda Śląska. 

[7] CADR – Centrum Duchowości Redemptorystowskiej.

[8] Przygotowane przez o. Józefa ciekawe prospekty zawierały bardzo syntetyczne ujęcie tematów, często poparte wersetami Pisma św. Ciekawe były w tych materiałach inspiracje na Nieustanną Nowennę, które postaramy się wykorzystać w naszych parafiach.  Nauki rekolekcyjne zawierały w omawianym temacie spojrzenie historyczne, teologiczne i artystyczne. Zajęcia prowadzone były w sposób urozmaicony przy wykorzystaniu różnych nowoczesnych technik. Ciekawe były też przykłady z Brazylii, gdzie o. Józef spędził na misjach 33 lata. Wspólnie przeżywane msze św., nabożeństwa różańcowe, godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia i Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy ubogacone muzyką, śpiewem, pogłębione refleksją, na długo pozostaną w pamięci. - Maria i Tadeusz z Marcinkowic.

[9] Natomiast Panią i Panom, którzy wspólnie z nami przeżywali  maryjne rekolekcje w Domu Zakonnym prowadzonym przez Redemptorystów w Lubaszowej mówimy do zobaczenia. Nie da się Was kochani seniorzy zapomnieć . W naszej pamięci pozostaną także młodsi uczestnicy rekolekcji , którzy wspólnie z seniorami zgłębiali  nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, szukając sposobów jego rewitalizacji. - Z pamięcią modlitewną  grupa ze Śląska.

[10] Tych rekolekcji nie da się wymazać z naszej pamięci. Po prostu  na Górze Tabor było  wspaniale, serdecznie i dostojnie.  Zostaliśmy wyposażeni w sposoby i nowe pomysły  zgłębiania Tajemnicy Boga w Trójcy Jedynego  poprzez nabożeństwa do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Pragniemy wyrazić serdeczne Bóg zapłać organizatorom rekolekcji, osobom prowadzącym oraz służbom pomocniczym za ich profesjonalizm.  – Grupa ze Śląska.                   

[11] Dnia 11 lipca 2022 będziemy obchodzić 100 -lecie Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

(12) - Ojciec Józef przedstawił nam historię ikony MBNP, popartą slajdami obrazującymi miejsca i kościoły w których ikona się znajdowała. Patrząc na ikonę, myślę, że większość uczestników rekolekcji nie zastanawiała się wcześniej nad znaczeniem kolorów, symboli, gestów oraz liter, które się na niej znajdują. Od Ojca Józefa dowiedzieliśmy się, że całą symbolikę ikony można odnaleźć  w Piśmie Świętym - Starego i Nowego Testamentu. Dobrym rozwiązaniem była praca w grupach, w których to  sami szukaliśmy w Piśmie Świętym oznaczeń i symboliki ikony i pod okiem Ojca referowaliśmy nasze spostrzeżenia, dzięki czemu więcej zostało w naszej pamięci.  - Janina Skórska - Brzostek

CADR - Centrum Apostolstwa i Duchowości Redemptorystów

REKOLEKCJE WEEKENDOWE
1.) Rekolekcje z MATKĄ BOŻĄ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

"Nieustanne potrzeby? Nieustająca Pomoc".

2.)   KIEDY? 15-17 października (piątek- niedziela) 2021 r.

3.) GDZIE? Dom rekolekcyjny ,,Góra Tabor" w Lubaszowej

(20 km na południe od Tarnowa)

4-) WYGLOSI je o. Józef Grzywacz, redemptorysta, rekolekcjonista i misjonarz pracujący przez długie lata w Brazylii.

5.) KONTAKT: tel:798045456, lube-mail: goratabor@redemptor.pl

W imieniu Redemptorystów - zaprasza: O. Dariusz Pabiś CSsR


DOM ZAKONNY REDEMPTORYSTOW

Lubaszowa 33, 33-172 Siedliska

tel. +48 14650 62 68; e-mail: lubaszowa33@gmail.com www.lubaszowa.redemptor.pl

 Po co komu Ikona?

Jeśli chcesz podarować komuś Okno na Duchowy Świat – podaruj Ikonę.

Jeśli chcesz by Bóg był obecny w jego życiu – podaruj Ikonę.

Jeśli chcesz podarować obecność Bożą – podaruj Ikonę.

Jeśli chcesz podarować modlitwę – podaruj Ikonę.

Jeśli chcesz otworzyć czyjeś serce – podaruj Ikonę.

Jeśli chcesz powiedzieć: Bóg jest najważniejszy – podaruj Ikonę.

Jeśli chcesz opowiedzieć o Bogu Który Jest – podaruj Ikonę.

Jeśli jesteś bezradny w jakieś sytuacji – podaruj Ikonę.

Podaruj Ikonę, która jest „Bożą pracą”, „nośnikiem” łaski, oknem na wieczność.

 
Tak pisał o ikonach święty Jan Paweł II w 1987 roku w swojej encyklice Redemptoris Mater 33: „Maryja bywa na nich (ikonach) przedstawiana jako tron Boży, niosący Pana i podający Go ludziom (Theotókos) lub jako droga, która wiedzie do Chrystusa i ukazuje Go (Odigitria), lub jako modląca się Orędowniczka i znak obecności Bożej na drodze wiernych aż do dnia Pańskiego (Deisis), lub jako Opiekunka okrywająca Ludy swym płaszczem (Pokrov) czy to jako miłosierna i najczulsza Dziewica (Eleousa). Zwykle bywa przedstawiana wraz z Synem, Dzieciątkiem Jezus w ramionach: właśnie to odniesienie do Syna wsławia Matkę. Czasem obejmuje Go z czułością (Glykofilousa), kiedy indziej hieratyczna zdaje się być pogrążona w kontemplacji Tego, który jest Panem dziejów (por. Ap 5, 9-14)”. „Tak wielkie bogactwo chwały, zebrane z różnych form wielkiej tradycji Kościoła, mogłoby nam pomóc do tego, aby Kościół zaczął na nowo oddychać w pełni „obydwoma płucami”: chodzi o Wschód i Zachód” (RM 34).


Myśli o ikonie

1.                  Jezus Chrystus (wcielenie) jest jedynym uzasadnieniem istnienia ikony.

2.                  Jezus Chrystus jest obrazem (dosłownie ikoną) Boga niewidzialnego (cf. Kol 1,15).

3.                  Pismo Święte i ikona to zapisy tego samego Objawienia.

4.                  Ikona wizualnie wyraża to co słowami zapisane jest w Biblii.

5.                  Ikon jest doskonałą drogą komunikacji, ponieważ zawiera w sobie obraz i słowo.

6.                  Ikona jest miejscem uprawiania teologii wizualnej – jest namalowanym dogmatem.

7.                  Ikona jest namalowaną Ewangelią, która pozwala poznać przestrzeń ewangelicznych tajemnic.

8.                  Cześć oddawaną ikonom w Kościele porównać można do gorejącej świecy, której płomień nigdy nie gaśnie. Zapalona nie ręką człowieka nie przestaje płonąć na wieki. - Mnich Grigorij Krug.

9.                  Ikona jest swego rodzaju oknem prowadzącym ku światu duchowemu.(...) Ikona - to dzieło bardziej modlitewne niż artystyczne. Ikona tworzona jest przez modlitwę i dla modlitwy. - "Świat ikony" Irina Jazykowa

10.              Ikona jest swego rodzaju oknem prowadzącym ku światu duchowemu, już Uwielbionemu..

11.              Ikona jest dziełem opartym na tradycji i wypracowanych kanonach przez wieki.

12.              Pisanie ikon i jest „czynnością świętą”, „boską pracą”, „pracą świętą”, „pracą od Boga zleconą”.

13.              Ikona jest teologią "wizualną", która za pośrednictwem symboli objawia rzeczywistość w jej podobieństwie do Chrystusa, w którym człowiek na powrót staje się ikoną - obrazem – Boga.

14.              Ikona staje się sobą dopiero wtedy gdy prowadzi kontemplującego ją do modlitwy i zjednoczenia ze Stwórcą.

15.              Ikonopisarz od pierwszych chwil pracy nad ikoną modli się i błogosławi ją.

16.              Ikonopisarz nanosi cienkie warstwy kolorów „na krzyż” i tak wiele razy błogosławi ikonę.

17.              Podpisanie ikony jest poświęceniem jej Praobrazowi i uświęceniem ikony przez Praobraz.

18.              „Icona oratione vivit”, czyli ikona oddycha modlitwą.

19.              W tej ikonie „słyszymy patrząc” jak my sami znajdujemy się w Obliczu Ojca.

20.              Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy zdaje się iść w swej historii drogą Pawłową – z peryferii do centrum, z Krety do Rzymu, a w swej duchowości idzie drogą Janową – Chrystus prepaschalny i postpaschalny.

21.              Ikona jest zwierciadłem, w niej jest „niepodobne podobieństwo” do Praobrazu.

22.              Ikona to kolorowy zapis przesłania ewangelicznego.

23.              Ikona to wypisane kolorami imię Boże.

24.              Ikona oczyszcza i przemienia tego, kto ją kontempluje.

25.              Ikona jest pisana na desce. Drewno to budulec Arki Noego, Arki Przymierza oraz Krzyża Chrystusa, stało się narzędziem Zbawienia. Ikona pisana na drewnie jest ukazywaniem ludzkim oczom prawd wiary i staje się dla wierzącego „tarczą zbawienia”.

26.              Ikona nie posiada „kopi” ale zna naśladowanie, które jest wolnym i miłującym kroczeniem śladami pierwowzoru.

27.              Pole ikony to obramowanie środkowej, pogłębionej części ikony, tak zwany „kowczeg”, od której oddzielone jest „łuzgą”.

28.              Ikona jest otwartą Bramą, przez którą wieczność przychodzi ku nam tu a my ku wieczności.

29.              Ikona jest krzewem gorejącym, do którego zawsze możemy bez bojaźni zbliżyć się, aby dobrowolnie poddać się jej i stanąć w ogniu jej oczyszczającej mocy.

30.              Wiara rodzi się z tego co się słyszy i poznaje – „fides ex auditu” (cf. Rz 10,17) i z tego co się widzi i co się ogląda – „fides ex visu” („Chodźcie, a zobaczycie” J 1,39 / „Ujrzał i uwierzył” J 20, 8).

31.              Winniśmy przechodzić od „mariologii doktryny” do „mariologii serca”.Komentarze

Prześlij komentarz

Nieustanne potrzeby??? Nieustająca Pomoc!!!
Witamy u Mamy!!!