Dróżki różańcowe - Dzień Skupienia 2021

 Maryjny Dzień Skupienia

„Wszystko o różańcu, który może wszystko”

 W sobotę 23 października 2021 r. w Domu Rekolekcyjnym „Góra Tabor” w Lubaszowej zorganizowany został „maryjny” Dzień Skupienia. Wzięli w nim udział 23 osoby - uczestnicy codziennej Modlitwy Różańcowej na Dróżkach, przedstawiciele Rycerstwa Niepokalanej i Róż Różnicowych[1] z parafii NNMP w Tuchowie i okolic[2]. Piękna słoneczna pogoda, wspaniałe jesienne krajobrazy roztaczające się ze wzniesienia sprzyjały modlitwie, refleksji i zadumie nad tematem dnia:  „Różaniec - skarb, który trzeba odkryć”(Jan Paweł II). Tę niezwykle piękną, prostą i  głęboką modlitwę różańcową pomagał nam ponownie odkryć i zachwycić się nią ojciec rekolekcjonista Józef  Grzywacz CSsR.

Spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 modlitwą – Siedmioma słowami Maryi zaczerpniętymi z Biblii, i zanotowanymi na kartach Pisma św. Po każdym słowie została zapalona 1 świeca i odmówiona modlitwa przez uczestnika spotkania. Była to bardzo poruszająca serca, inna, skrócona forma modlitwy różańcowej. Następnie podczas konferencji ojciec misjonarz zapoznał nas z historią powstania i odmawiania modlitwy różańcowej zachęcając jednocześnie do zapoznania się z wspaniałym opracowaniem książkowym Wincentego Łaszewskiego Wszystko o różańcu, który może wszystko[3] wyd. Fronda.

W czasie przerwy kawowej w miłym gronie i przy pysznym cieście mogliśmy ucieszyć się sobą, wymienić swoje myśli i refleksje oraz podziwiać z okien budynku piękną jesienną panoramę.

Kolejnym ogniwem Dnia Skupienia było pochylenie się nad Listem Apostolskim „Rosarium Virginis Mariae”[4] Ojca św. Jana Pawła II o różańcu św. Po krótkim wprowadzeniu przez ojca rekolekcjonistę rozpoczęliśmy pracę w III grupach nad poszczególnymi rozdziałami:

I - Kontemplować Jezusa z Maryją

II - Tajemnice Chrystusa-tajemnice Matki

III - Dla mnie żyć to Chrystus

Kulminacyjnym punktem naszego spotkania, tak jak i modlitwy Zdrowaś Mario, był Jezus - przychodzący do nas podczas sprawowanej Eucharystii. W oprawę liturgiczną mszy św. włączyli się aktywnie uczestnicy spotkania czytając słowo Boże, śpiewając psalmy i zanosząc modlitwę wiernych. Była to głęboko przeżyta Eucharystia przez wszystkich uczestników.

Kolejnym etapem programu było spotkanie z inną grupą pielgrzymów w  jadalni i wspólny, pyszny  obiad zakończony deserem. Czas wolny, który po nim nastąpił spędziliśmy na modlitwie w kaplicy i spacerze, podziwiając piękno otaczającej przyrody. Na podsumowanie dnia liderzy poszczególnych grup dzielili się refleksjami na temat zgłębianych treści. Każdy z uczestników mógł włączyć się do dyskusji.

Spotkanie zakończyliśmy modlitwą różańcową zawierającą Osiem słów  skierowanych do Maryi, a zanotowanych w Piśmie Świętym, zapalając  po każdym z nich świece.

Radośni i ubogaceni duchowo powróciliśmy do naszych domów, by rozkrzewiać modlitwę różańcową i dawać świadectwo o jej wielkiej potędze w naszych trudnych czasach. „Niech ten dobry zwyczaj nie słabnie. Niech  trwa i będzie praktykowany z coraz większą gorliwością tak by szkoła Maryi, lampa światła świeciła wciąż jaśniej w sercach chrześcijan i w i ich domach”(papież Benedykt XVI).

Serdeczne  podziękowania składamy Ojcom Redemptorystom z „Góry Tabor” za gościnność i życzliwe przyjęcie, a szczególnie  misjonarzowi o. Józefowi Grzywaczowi  za podjętą inicjatywę, wspaniałe poprowadzenie  Dnia  Skupienia, [5]który zapewne długo pozostanie w sercach i pamięci wszystkich zgromadzonych.

 Bóg zapłać – (panie z grupy Lektorów i uczestnicy)

Tuchów, 26 października 2021[1] 1. Dróżek Różańcowych -  20; 2. Róże Różańcowe – 11; 3. Rycerstwo Niepokalanej -  6; 4. Krąg Rodzin – 4; 5. Lektorzy  - 3; 6. Akcja Katolicka – 3; 7. Margaretki  - 3; 8. Bractwo Najświętszego Sakramentu – 2; 9. Caritas – 2; 10. Słuchacze Radia Maryja – 2; 11. Rada Parafialna – 1; 12. Wspólnota dla Intronizacji Chrystusa Króla – 1; 13. Duszpasterstwo Kobiet – 1;

[2] Dwie osoby z Lichwina i jada osoba z parafii św. Jakuba w Tuchowie oraz jedna z  Bistuszowej

[3] Oczywiście z powodu ograniczonego czasu nie „wszystko „zostało powiedziane o różańcu, który może wszystko.

[4] Różaniec Najświętszej Maryi Panny.

Nieustanne potrzeby? Nieustająca Pomoc!

CADR – Lubaszowa – 23.10. 2021


Różaniec - skarb, który trzeba odkryć (RVM, 43) – Jan Paweł II

Drodzy Bracia i Siostry! Modlitwa tak łatwa, a równocześnie tak bogata naprawdę zasługuje, by wspólnota chrześcijańska ponownie ją odkryła..

Zwracam się szczególnie do Was, … pełniących rozmaite posługi na polu duszpasterstwa, abyście, poznając z osobistego doświadczenia piękno różańca, stawali się jego gorliwymi promotorami.

Ufam też, że Wy, teolodzy, podejmując refleksję metodyczną i równocześnie inspirowaną przez autentyczną mądrość, zakorzenioną w Słowie Bożym i wrażliwą na to, czym żyje lud chrześcijański, przyczynicie się do odkrywania podstaw biblijnych, duchowych bogactw i wartości duszpasterskiej tej tradycyjnej modlitwy.

O. Józef Grzywacz, CSsR

 

 

 Modlitwa różańcowa. Ta modlitwa ma szczególnie potężną moc, za jego przyczyną dokonywano cudów, a nawet wygrywano bitwy. W czasach mroku, nie możemy się bać. Nasi wierzący przodkowie ciągle odmawiali różaniec, wzywając na pomoc Maryję Dziewicę.

1. "Różaniec jest bronią w dzisiejszych czasach" - święty Ojciec Pio

2. "Dajcie mi armię modlących się na różańcu, a podbiję świat" - błogosławiony Papież Pius IX

3. "Najlepszym sposobem na modlitwę jest różaniec" -  święty Franciszek Salezy

4. "Niektórzy ludzie są na tyle głupi, że myślą, iż możliwe jest życie bez Maryi. Kochaj Madonnę i odmawiaj różaniec, bo to broń przeciwko złu dzisiejszego świata. Wszystkie łaski, które daje nam Bóg spływają przez Błogosławioną Maryję" - święty Ojciec Pio

5. "Idź do Madonny. Miłuj Ją! Zawsze pamiętaj o modlitwie różańcowej. Odmawiaj ją dobrze, tak często, jak tylko możesz! Najważniejsze byś modlił się duszą, nigdy nie męczył się modlitwą. Różaniec porusza serce Boga i pomaga w otrzymać potrzebne łaski!" - święty Ojciec Pio

6. "Różaniec to potężna broń. Używaj jej pewnie, a zaskoczą cię skutki" - święty Josemaria Escriva

7. "Powiedz w czasie różańca: Niech będzie błogosławiona Maryja, która poprzez swoją niezmienność oczyszcza nas, ciągłych grzeszników!" - święty Josemaria Escriva

8. "Dla inteligentnych ludzi, którzy traktują naukę jako broń, różaniec powinien być najbardziej przydatnym narzędziem. Ten pozornie nudny sposób jest błaganiem dzieci do Matki, niszczy każde ziarno próżności i dumy" - święty Josemaria Escriva

9. "Zawsze odkładacie modlitwę różańcową na potem, w końcu nie odmawiacie jej, ponieważ chce się wam spać. Co jeśli nie będzie innego razu? Módl się wszędzie, nawet na ulicy, to pomoże ci czuć stałą obecność Bożą" - święty Josemaria Escriva

10. "Różaniec to broń pozwalająca zwyciężyć demony i utrzymująca cię z dala od grzechu… Jeśli pragniecie, by w waszych sercach, domach, krajach zagościł pokój, gromadźcie się wspólnie i odmawiajcie różaniec, zawsze bez względu na to jak jesteście utrudzeni" - Papież Pius IX

11. "Różaniec jest książką dla niewidomego, która ukazuje największą tragedię miłosną w dziejach świata. To historia, która wtajemnicza ludzi i daje wiedzę o wiele ciekawszą, niż ta przekazywana przez drugą osobę. To książka dla starych, doświadczonych przez życie, którzy ignorują to co złe na świecie, a otwierają się na prawdę. Moc tej modlitwy jest nieopisana"- Arcybiskup Fulton Sheen

12. "Najlepsza i najbardziej skuteczna forma modlitwy to różaniec, pomagającą osiągnąć życie wieczne. To lekarstwo na zło, najważniejsza z łask otrzymanych od Boga. Nie ma korzystniejszej modlitwy" - Papież Leon XIII

13. "Nikt nie może trwać nieustannie w grzechu, jednocześnie odmawiając różaniec: trzeba wybrać albo jedno, albo drugie" - Biskup Hugh Doyle

14. "Najświętsza Maryja Dziewica w czasach, w których żyjemy, nadała tej modlitwie szczególną wartość. Niezależnie od tego z jakimi problemami się borykamy: stałymi bądź tymczasowymi, czy dotyczą życia publicznego czy prywatnego, każdy z nich może rozwiązać różaniec. Nie ma trudności, która nie zostałaby wyjaśniona przez tę modlitwę" - święta Łucja dos Santos z Fatimy

15. Przykład, który pomoże ci zrozumieć skuteczność modlitwy różańcowej. Czy pamiętasz walkę Dawida z Goliatem? Czego użył młody Izraelita, by pokonać giganta? Uderzył on wielkoluda w środek czoła kamieniem wystrzelonym z procy. Jeśli nazwiemy Filistyna złem, uosobieniem nieczystości, dumy i herezji, możemy również powiedzieć, że i paciorki różańca są kamieniami użytymi przez Dawida. Bóg do walki ze złem używa zupełnie innych sposobów niż my.

10 wypowiedzi Benedykta XVI o sile różańca.

„Uzdrawiająca moc Imienia Jezusa”

 

1.    „Różaniec nie jest praktyką odsyłaną do przeszłości, jak modlitwa z dawnych czasów, o której myślimy z nostalgią. Przeciwnie, różaniec przeżywa nową wiosnę”.

2.   „Różaniec, kiedy odmawiany jest w sposób autentyczny, głęboki, a nie mechanicznie i powierzchownie, przynosi w rezultacie spokój i pojednanie. Zawiera w sobie uzdrawiającą moc Imienia Jezusa, wzywanego z wiarą i miłością w centrum każdej Ave Maria”.

3.   „Z Maryją zwracamy swoje serce ku tajemnicy Jezusa. Umieszczamy Jezusa w sercu naszego życia, naszych czasów, naszych miast, poprzez kontemplację i medytację Jego i świętych tajemnic radosnej, światła, bolesnej i chwalebnej”.

4.   „Kiedy odmawiamy różaniec, przeżywamy na nowo ważne i znaczące momenty z historii zbawienia, przechodzimy na nowo różne etapy misji Chrystusa”.

5.   „Różaniec jest bez wątpienia najbardziej wymownym znakiem miłości, którą młode generacje żywią dla Jezusa i jego Matki”.

6.   „Różaniec, gdy nie jest mechanicznym powtarzaniem tradycyjnych formuł, staje się medytacją biblijną, która nas prowadzi przez wydarzenia z życia Pana w towarzystwie Błogosławionej Maryi Panny, pomaga zachować je, jak Ona, w naszym sercu”.

7.   „W modlitwie różańcowej powierzam wam najpilniejsze intencje mojej służby, potrzeby Kościoła, wielkie problemy ludzkości: pokój na świecie, jedność chrześcijan, dialog między wszystkimi kulturami”.

8.   „Niech Maryja nam pomoże przyjąć łaskę, która emanuje z tajemnic różańca, tak aby za naszym pośrednictwem mogła ona «nawadniać» społeczeństwo, zaczynając od codziennych relacji, i oczyścić je z tak licznych negatywnych sił, otwierając je na nowość Boga”.

9.   „We współczesnym świecie, który jest tak podzielony, ta modlitwa pomaga nam umieścić Jezusa w centrum, jak robiła to Maryja, która wewnętrznie przeżywała wszystko, co mówiono o jej Synu, i co następnie On czynił i mówił”.

10.                „Niech ten dobry zwyczaj nie słabnie. Niech trwa i będzie praktykowany z coraz większą gorliwością, tak by szkoła Maryi, lampa światła świeciła wciąż jaśniej w sercach chrześcijan i w ich domach”.

„Wszystko o różańcu, który może wszystko” Wincenty Łaszewski – wyd. Fronda

1.        III wiek - Pustelnicy – „zawsze (nieustannie) się módlcie” Tes 5,16, formuły pobożne to naśladowanie Jezusa: Mk 14,39 – „powtarzał te same słowa” . Paweł z Teb 347 – używał kamieni – Różaniec Paternoster

2.      VI w. sznur mierniczy  jako miecz duchowy – Ef 6,14-17: Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość*,  a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju*.  W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże*.

3.      VIII w – Irlandia – 150 Pater Noster- Łk 11,1-2: «Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów».  A On rzekł do nich: «Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię.

4.      XII w – marianizacja – zamiast Ojcze Nasz….Zdrowas Maryjo. Dominik Guzman, walczył heretykom  przeciw albigensom – w 1212 otrzymał różaniec i wprowadził do różańca medytację. Potem Dominik z Gdańska wprowadził „Różaniec – życie – Jezusa” po słowie JEZUS, który….klauzule.

5.      XV błogosławiony Alan de Rupe (ojciec różańca) głosił kazania różańcowe i zakładał Bractwa różańcowe. Podczas „czarnej śmierci” wprowadzono słowa „teraz i w godzinie śmierci naszej”.

6.      XVI – Ludwik Montfort mówił o „białej róży” – dla kapłanów; „czerwonej róży” dla grzeszników; „mistyczny krzak róży” dla pobożnych i „różany pączek” dla dzieci.

7.      XX w – to sztuka ratunku przez Różaniec

8.      XXI- Jan Paweł II – to rewolucja w różańcu – tajemnice Światła

Ruchy różańcowe tworzą pobożność maryjną. Nie są ani lepsze ani gorsze: są starsze i młodsze.

1.        Bractwa różańcowe  Alan de Rue – procesje

2.      Obrazy Maryi otoczonej tajemnicami różańcowymi

3.      Nieustający Różaniec – 3 osoby na tą sama godzinę (oblezienie Jerycha)

4.      Żywy Różaniec i Koła różańcowe – Paulina Maria Jaricot 1862

5.      Dróżki różańcowe.

Obietnice i odpusty związane z różańcem  (warunki)

Sposoby odmawiania różańca:

1.        Różaniec jako akt strzelisty – 10 razy Zdrowas Maryjo

2.      Różaniec jako akt strzelisty z wyjaśnieniem

3.      Różaniec jako wędrówka do nieba – każdy paciorek to krok w stronę nieba

4.      Różaniec imienny….zamiast „nami ….„postawić konkretne imię…..

5.      Różaniec z medytacją

6.      Długi Różaniec – odmawiany w rytmie oddechu

7.      Różaniec męski

Jezus jest centrum Różańca

Możemy medytować słowa:  „Zdrowas Maryjo” – tajemnice – intencje.

 Dziękuje ojciec Józef Grzywacz, CSsR

http://mariologiapopular.com

Komentarze

Prześlij komentarz

Nieustanne potrzeby??? Nieustająca Pomoc!!!
Witamy u Mamy!!!