Przejdź do głównej zawartości

Nowenna 6 dzień "Matka Cierpiąca"


Szósty dzień Nowenny
(wtorek, 23.06.2020)
Temat: Matka Cierpiąca
Modlitwy i rozważania na Nieustanna Nowennę
Nowenna 2020 - (do użytku prywatnego)

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
O Maryjo witam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.


Przed ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zapaloną świecą..
Klimat modlitewny – Wezwać pomocy Ducha Świętego…
Pomyśl o Twojej głównej intencji osobistej…
Modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
O Matko Nieustającej Pomocy, / z największą ufnością przychodzę dzisiaj, / przed Twój święty obraz, / aby błagać o pomoc Twoją. / Nie liczę na moje zasługi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa / i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. / Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylaną na krzyżu / dla naszego zbawienia. / Tenże Syn Twój umierając, / dał nam Ciebie za Matkę. / Czyż więc nie będziesz dla nas, / jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? / Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, / błagam najgoręcej, / abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, / której tak bardzo pragnę / i tak bardzo potrzebuję. (Chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko przebłogosławiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko / u Serca Jezusowego tę łaskę, / o którą w tej nowennie pokornie proszę; / A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą, / nieskończone miłosierdzie Boga. Amen.
Szósty dzień Nowenny
Temat: Tajemnica cierpienia
Mów, Panie, bo sługa twój słucha: A Twoją duszę miecz przeniknie
„Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa,   on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:  «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,  któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu»” (Łk 2, 26-35).
Katecheza 6 – Matka Cierpiąca

Ikona Nieustającej Pomocy należy do grupy ikon „Dziewica Boleści”. Trójramienny krzyż bizantyjski ukazywany Jezusowi przez Archanioła Gabriela na ikonie Nieustającej Pomocy ma głęboką wymowę. Oś pionowa krzyża reprezentuje kierunki ruchu Słowa Bożego, czyli Jego zstępowanie i wstępowanie. Przedstawia posłannictwo Słowa Boga, które wcielając się, zstąpiło z Nieba (descensus), aby nas odkupić, a następnie, wykonawszy swoją misję, wstąpiło do niebieskiej chwały (ascensus).
Krzyż przedstawia symbolicznie także niebieską drabinę, element stosowany często w Biblii, a zatem także w ikonografii. W tradycji wschodniej poprzeczne ramiona krzyża oznaczają szczeble, po których zstąpił Bóg, by stać się człowiekiem (drabina wcielenia – descensus) i po których także wstąpił do Nieba (drabina wniebowstąpienia – ascensus), ponieważ przez mękę i śmierć Słowo wstąpiło do chwały Ojca. Krzyż jest także drabiną, po której my, podobnie jak Chrystus, mamy się wspiąć z ziemi do nieba. Poza tym jego poprzeczne ramiona, jak wyciągnięte ręce, wyrażają powszechność zbawienia obejmującego wszystkich i wszystko.
Archanioł Gabriel, ten, który zwiastował Maryi narodzenie Syna Bożego, radość i nadzieję ludu obietnicy, na naszej ikonie zwiastuje mękę i śmierć na krzyżu. Archanioł Michał, książę wojska niebieskiego i obrońca Narodu Wybranego, zwycięzca bitwy z szatanem, ukazuje włócznię i trzcinę. Jezus jednak, mimo że spogląda w stronę Gabriela zwiastującego mękę, w rzeczywistości nie patrzy na niego. Jego wzrok pada gdzieś dalej, w świat poza ikoną, skąd dochodzi przesłanie Ojca prezentowane przez aniołów. Ikona przedstawia zatem Chrystusa, który z miłością przyjmuje od Ojca misję Odkupienia i jako człowiek, przy współudziale Maryi, zawiera w imieniu ludzkości Nowe Przymierze. Ona, będąc Jego Matką, odgrywa ważną rolę w Bożym planie zbawienia: staje się Matką Odkupiciela, a biorąc pod krzyżem udział w męce i śmierci Syna, oddaje Mu się do końca i staje się Matką wszystkich wierzących.
Głównym przesłaniem ikony Nieustającej Pomocy jest zatem tajemnica Odkupienia, wyrażona poprzez obraz i zarazem obecna w niej duchowo. Wierni, którzy modlą się przed tym świętym wizerunkiem, mogą kontemplować tę Tajemnicę, doświadczać w sercu Misterium zbawienia, dokonanego w Chrystusie przez Jego wcielenie, mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Z tym Misterium złączona jest nierozerwalnie Najświętsza Dziewica, Matka Syna Bożego. Jest ono uwieńczone wielkim zwycięstwem – zmartwychwstaniem i wejściem Chrystusa do chwały Ojca, dlatego wierzący mogą wraz z Maryją uczestniczyć w nim, aby z Odkupicielem wejść do chwały zmartwychwstania. Kontemplacja ikony Nieustającej Pomocy jest katechezą o współcierpieniu Matki wraz ze swoim Synem.
Od Słowa do życia:
1. Dlaczego Maryja jest nazwana Matką Boleści?
2. W czym wyrażony jest realizm męki w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy?
3. Sakrament Kapłaństwa - Jezus Chrystus daje władzę powołanym przez Siebie do składania ofiary Mszy Świętej, udzielania sakramentów i łaskę do godnego jej wykonywania.
Od tajemnicy do Tajemnicy: Śmierć Jezusa na krzyżu
“A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: «Pragnę». Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Wykonało się!» I skłoniwszy głowę oddał ducha” (J 19,25-30).
Modlitwa świętego Alfonsa do Matki Bożej
Najsłodsza Pani, Matko moja, jestem nędznym buntownikiem przeciw wielkiemu Synowi Twojemu. Skruszony jednak przychodzę do Twej łaskawości, abyś mi wyjednała przebaczenie. Nie mów mi, że nie możesz, gdyż św. Bernard nazywa Cię pośredniczką przebaczenia. Do Ciebie należy ratowanie znajdujących się w niebezpieczeństwie, bo i św. Efrem nazywa Cię ratunkiem zagrożonych. O Pani moja, kto jest w większym aniżeli ja niebezpieczeństwie? Straciłem Boga i z całą pewnością zasłużyłem na potępienie. Nie wiem, czy Bóg mi już przebaczył, zresztą mogę na nowo Go utracić. Ty jednak możesz mi wszystko wyjednać i od Ciebie spodziewam się wszelkiego dobra, przebaczenia grzechów, łaski wytrwania i wiecznego zbawienia. Spodziewam się należeć w niebie do grona tych zbawionych, którzy szczególnie będą wysławiać Twoje miłosierdzie. O Maryjo, ocal mnie przez swoje pośrednictwo! Miłosierdzie Maryi na wieki wysławiać będę, na wieki wielbić będę. Amen, amen!
Wezwania dziękczynne
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, wraz z tymi, którzy dzisiaj dali świadectwo o łaskach otrzymanych od Boga, za Twoim wstawiennictwem. Dołączamy do nich naszą modlitwę i wołamy:
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy:
za uzdrowionych z choroby,
za pocieszonych w strapieniu,
za ocalonych z rozpaczy,
za podtrzymanych w zwątpieniu,
za wyzwolonych z mocy grzechu,
za wysłuchanych w błaganiu,
za litość nam okazaną,
za miłość Twą macierzyńską,
za dobroć Twą niezrównaną,
za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone.
Wezwania błagalne
Gorąco polecamy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, prośby naszych braci i sióstr. Łączymy z nimi błagania w intencji wszystkich będących w potrzebie.
Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy:
za chorych, abyś ich uzdrowiła,
za strapionych, abyś ich pocieszyła,
za płaczących, abyś im łzy otarła,
za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była,
za biednych i potrzebujących, abyś ich wspomagała, za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła,
za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła,
za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymywała,
za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała,
za zmarłych, abyś ich do radości życia wiecznego doprowadziła,
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.
AKT CODZIENNEGO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ
O Pani moja, o Matko moja, Tobie oddaję się cały, a na dowód mego oddania poświęcam dziś Tobie moje oczy, uszy, usta i serce, poświęcam całego siebie. Skoro więc jestem Twoim, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń mnie jako własności swojej. Amen.
Modlitwa Pańska – Ojcze Nasz….
Zdrowaś Maryjo…..
O Maryjo żegnam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.
Kończymy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Opracowanie: O. Józef Grzywacz

Wywiad radiowy – spojrzenie artystyczne na ikonę


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.