Przejdź do głównej zawartości

Nowenna 7 dzień Temat: Wniebowzięcie Maryi

Siódmy dzień Nowenny

(środa, 24.06.2020)

Temat: Wniebowzięcie Maryi

Modlitwy i rozważania na Nieustanna Nowennę

Nowenna 2020 - (do użytku prywatnego)

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

O Maryjo witam Cię

O Maryjo kocham Cię

O Maryjo proszę Cię

Pobłogosław dzieci swe.

 

Przed ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zapaloną świecą..

Klimat modlitewny – Wezwać pomocy Ducha Świętego…

Pomyśl o Twojej głównej intencji osobistej…

Modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

O Matko Nieustającej Pomocy, / z największą ufnością przychodzę dzisiaj, / przed Twój święty obraz, / aby błagać o pomoc Twoją. / Nie liczę na moje zasługi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa / i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. / Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylaną na krzyżu / dla naszego zbawienia. / Tenże Syn Twój umierając, / dał nam Ciebie za Matkę. / Czyż więc nie będziesz dla nas, / jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? / Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, / błagam najgoręcej, / abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, / której tak bardzo pragnę / i tak bardzo potrzebuję. (Chwila ciszy).

Ty wiesz o Matko przebłogosławiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko / u Serca Jezusowego tę łaskę, / o którą w tej nowennie pokornie proszę; / A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą, / nieskończone miłosierdzie Boga. Amen.

Siódmy dzień Nowenny

Temat: Wniebowzięcie Maryi

Mów, Panie, bo sługa twój słucha: Na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu

„Potem wielki znak się ukazał na niebie:  Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej stopami,  a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna. I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia. (...) A kiedy ujrzał Smok, że został strącony na ziemię, począł ścigać niewiastę, która porodziła Mężczyznę. I dano Niewieście dwa skrzydła orła wielkiego,  by na pustynię leciała na swoje miejsce,  gdzie jest żywiona przez czas i czasy, i połowę czasu,  z dala od Węża.  A Wąż za Niewiastą wypuścił z gardzieli wodę jak rzekę,  żeby ją rzeka uniosła. Lecz ziemia przyszła z pomocą Niewieście i otworzyła ziemia swą gardziel,  i pochłonęła rzekę, którą Smok ze swej gardzieli wypuścił. I rozgniewał się Smok na niewiastę,  i odszedł zpocząć walkę z resztą jej potomstwa,  z tymi, co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa” (Ap 12, 1-2. 13-17).

Katecheza 7 – Archaniołowie Boży

Ważną rolę w tradycji biblijnej spełniają aniołowie. Anioł, z greckiego „angelos”, a po łacinie „Angelus”, to istota duchowa, stworzona przez Boga, która jest Jego wysłannikiem lub posłańcem. Aniołowie, będąc wysłannikami, reprezentują Boga i w tym sensie podkreślają dystans, jaki istnieje między Nim a człowiekiem z racji natury. Z drugiej jednak strony, jako posłańcy zwiastujący Jego zbawczą wolę, czynią Go bliskim i świadczą o tym, że naprawdę interesuje się On ludzkim losem.

W Starym Testamencie aniołowie tworzą dwór Boga, a także Jego wojsko, jednak przedstawiani są zwłaszcza jako opiekunowie człowieka lub jego przewodnicy z woli Boga. W Nowym Testamencie działalność aniołów koncentruje się głównie na Chrystusie i Odkupieniu, któremu towarzyszą i służą. Są także opiekunami człowieka, gdyż bronią go i wspomagają w dopełnieniu dzieła Odkupienia, dokonanego przez Chrystusa. W Apokalipsie aktywnie uczestniczą w liturgii niebieskiej, oddając hołd i uwielbienie Barankowi.

Święty papież Grzegorz Wielki (zm. 604) pisze: "Należy wiedzieć, że imię anioł nie oznacza natury, lecz zadanie. Duchy święte w niebie są wprawdzie zawsze duchami, ale nie zawsze można nazywać je aniołami, lecz tylko wówczas, kiedy przybywają, by coś oznajmić". Tradycja Kościoła głosi, że istnieje dziewięć anielskich chórów. Według Pseudo-Dionizego Areopagity — żyjącego w V wieku jednego z największych chrześcijańskich autorytetów w dziedzinie angelologii, który po raz pierwszy zebrał naukę o anielskiej hierarchii w jedną całość — najbliżej Boga znajduje się pierwsza z trzech grup w hierarchii, obejmująca trzy pierwsze chóry: Serafinów, Cherubinów, Tronów. Pierwsza hierarchia jest najdoskonalsza i w pierwszej kolejności otrzymuje Boże światło. Drugą grupę hierarchii (drugą anielską „trójcę”) tworzą Panowania, Moce i Władze. Ich nazwy wskazują na „ich święte właściwości, dzięki którym naśladują one Boga i upodabniają się do Boga”. Trzecia grupa w hierarchii, najbardziej oddalona od Boga, a jednocześnie najbardziej zbliżona do ludzi, obejmuje Zwierzchności (inaczej Księstwa) — które kierują konkretnymi państwami i narodami, a także innymi aniołami, Archaniołów — spełniające najważniejsze ziemskie zadania oraz utrzymujące aniołów w ładzie, harmonii i jedności. Należą do niej również aniołowie, którzy mają do spełnienia zwyczajne misje.

Tradycja ikonograficzna przedstawia też chóry anielskie i ich zróżnicowaną hierarchię. W ikonografii aniołowie są symbolem Bożej obecności, na przykład w scenach, gdzie adorują Chrystusa. Na ikonie Nieustającej Pomocy pojawiają się dwaj archaniołowie, a są to, jak oznajmiają skróty napisów, Archanioł Michał, po lewej stronie oglądającego, i Archanioł Gabriel, po stronie prawej. Ich obecność wyznacza sferę boską ikony, wymiar, w którym reprezentują obecność Boga niewidzialnego i Jego przesłanie.

Archanioł Michał, najbardziej znany i najchętniej przedstawiany w ikonografii wschodniej i zachodniej, to książę aniołów. Jego imię oznacza po hebrajsku: „Któż [jest] jak Bóg”. W Starym Testamencie jest on uważany przede wszystkim za opiekuna Narodu Wybranego i broni go zwłaszcza w dramatycznym momencie Bożego sądu, który odbywa się w kontekście powszechnego zmartwychwstania. Nowy Testament nazywa go archaniołem i przedstawia jako walczącego z szatanem (Ap 12, 7) oraz uczestniczącego w liturgii niebieskiej. Ogłasza on także czas Sądu Ostatecznego oraz zmartwychwstania (1 Tes 4, 16).

Archanioł Gabriel natomiast zapowiada w Starym Testamencie przyjście Mesjasza i wyjaśnia, na polecenie Boga, wizje prorockie (Dn 8, 16). Jego imię oznacza: „Bóg jest moją pomocą”. W Nowym Testamencie odgrywa głównie rolę posłańca, zwiastuje narodzenie Jana Chrzciciela, oznajmiając swoją godność: „Jestem Gabriel, który stoję przed Bogiem” (Łk 1, 19). Przede wszystkim jednak łączy się nierozerwalnie ze sceną Zwiastowania: w imieniu Boga zwiastuje przyjście na świat Jego Syna, wchodząc w dialog z Najświętszą Dziewicą (Łk 1, 26-38). Aniołowie namalowani są na ikonie Nieustającej Pomocy w pozycji adoracji: zwróceni w kierunku Jezusa i Jego Matki, są przedstawieni w pełnym namaszczenia ukłonie. Pojawiają się tam jako gwardia honorowa Odkupiciela i Matki Najświętszej. Są namalowani w postawie, która wyraża najgłębszą cześć i uszanowanie dla Dziewicy i Jej Syna, i składają Jej hołd jako Królowej Aniołów. Jeśli przyjrzymy się dokładniej ikonie, zauważymy, że z największym szacunkiem trzymają w swoich rękach różne narzędzia męki: Gabriel obejmuje krzyż i cztery gwoździe, a Michał wazon z octem, włócznię i trzcinę z gąbką. Są to narzędzia dokładnie odpowiadające ewangelicznemu opisowi męki. Matka Nieustającej Pomocy nazywana jest Królową Aniołów.

 

Od Słowa do życia:

1. Jaka jest misja aniołów?

2. Czy modlisz się modlitwą „Aniele Boży, stróżu mój”?

3. Sakrament Małżeństwa - połączenie dwojga ludzi świętym węzłem małżeńskim, nierozerwalnym i ustanowionym przez Boga.

 

Od tajemnicy do Tajemnicy: Wniebowzięcie Maryi

„Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą” (Rz 8,28-30).

Modlitwa świętego Alfonsa do Matki Bożej

Św. Bernard mówi, że Maryja jest arką niebieską, a my uciekając się do Niej w stosownym czasie, na pewno unikniemy katastrofy wiecznego potępienia.  Figurą Maryi była arka, w której Noe uszedł w swoim czasie powszechnej katastrofy potopu. Mówi jednak Hezychiusz, że Maryja jest arką obszerniejszą, mocniejszą i bardziej litościwą. Niewielu ludzi i trochę zwierząt znalazło w tamtej arce miejsce i ocalenie. Nasza wybawicielka przyjmuje wszystkich, którzy się uciekają pod Jej płaszcz opieki, i każdemu uprasza zbawienie. Bylibyśmy biedni, gdybyśmy nie mieli Maryi. Iluż to jednak, Królowo moja, gubi się, i to dlaczego? Dlatego, że nie ucieka się do Ciebie. A przecież nikt by się nie potępił, gdyby się do Ciebie zwracał. Maryjo Najświętsza, spraw, by wszyscy zawsze Twej szukali Pomocy!

Wezwania dziękczynne

Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, wraz z tymi, którzy dzisiaj dali świadectwo o łaskach otrzymanych od Boga, za Twoim wstawiennictwem. Dołączamy do nich naszą modlitwę i wołamy:

Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy:

za uzdrowionych z choroby,

za pocieszonych w strapieniu,

za ocalonych z rozpaczy,

za podtrzymanych w zwątpieniu,

za wyzwolonych z mocy grzechu,

za wysłuchanych w błaganiu,

za litość nam okazaną,

za miłość Twą macierzyńską,

za dobroć Twą niezrównaną,

za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone.

Wezwania błagalne

Gorąco polecamy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, prośby naszych braci i sióstr. Łączymy z nimi błagania w intencji wszystkich będących w potrzebie.

Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy:

za chorych, abyś ich uzdrowiła,

za strapionych, abyś ich pocieszyła,

za płaczących, abyś im łzy otarła,

za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była,

za biednych i potrzebujących, abyś ich wspomagała, za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła,

za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła,

za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymywała,

za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała,

za zmarłych, abyś ich do radości życia wiecznego doprowadziła,

O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.

AKT CODZIENNEGO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ

O Pani moja, o Matko moja, Tobie oddaję się cały, a na dowód mego oddania poświęcam dziś Tobie moje oczy, uszy, usta i serce, poświęcam całego siebie. Skoro więc jestem Twoim, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń mnie jako własności swojej. Amen.

Modlitwa Pańska – Ojcze Nasz….

Zdrowaś Maryjo…..

O Maryjo żegnam Cię

O Maryjo kocham Cię

O Maryjo proszę Cię

Pobłogosław dzieci swe.

Kończymy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Opracowanie: O. Józef Grzywacz

www.mariologiapopular.blogspot.com

https://homodei.pl/cztery-spojrzenia-na-ikone-nieustajacej-pomocy-p-513.html

 

Wywiad radiowy – spojrzenie artystyczne na ikonę

https://mariologiapopular.blogspot.com/2015/10/entrevista-olhar-artistico.html

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)