Przejdź do głównej zawartości

Nowenna MBNP 1-szy dzień Ikona jako katecheza


Pierwszy dzień Nowenny
Temat: Ikona jako katecheza

Modlitwy i rozważania na Nieustanna Nowennę
Nowenna 2020 - (do użytku prywatnego)




W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
O Maryjo witam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Przed ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zapaloną świecą..
Klimat modlitewny – Wezwać pomocy Ducha Świętego…
Pomyśl o Twojej głównej intencji osobistej…

Modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
O Matko Nieustającej Pomocy, / z największą ufnością przychodzę dzisiaj, / przed Twój święty obraz, / aby błagać o pomoc Twoją. / Nie liczę na moje zasługi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa / i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. / Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylaną na krzyżu / dla naszego zbawienia. / Tenże Syn Twój umierając, / dał nam Ciebie za Matkę. / Czyż więc nie będziesz dla nas, / jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? / Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, / błagam najgoręcej, / abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, / której tak bardzo pragnę / i tak bardzo potrzebuję. (Chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko przebłogosławiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko / u Serca Jezusowego tę łaskę, / o którą w tej nowennie pokornie proszę; / A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą, / nieskończone miłosierdzie Boga. Amen.
Pierwszy dzień Nowenny
Temat: Ikona jako katecheza
Mów, Panie, bo sługa twój słucha: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę». Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.” (J 14, 1-6).
Katecheza 1 – Tajemnice objawienia
Obraz Matki Bożej, którą określamy dodatkowo Nieustającej Pomocy, wpisał się głęboko w świadomość naszej wiary i misji Kościoła, a tym samym również w wymiar kulturowy naszego życia. Taki obraz bardzo często spotykamy w naszych kościołach; niejednokrotnie został on nieco sztucznie dostawiony na jakimś starym ołtarzu, co świadczy, że umieszczono go tam w późniejszym okresie. Takie dostawienie należy więc łączyć z rozwijającym się kultem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którego propagowanie bardzo często dokonywało się w czasie misji i rekolekcji prowadzonych przez Ojców Redemptorystów. Ten kult łączą oni między innymi z tak zwaną „Nowenną Nieustanną”.  Kult obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i tajemnicy maryjnej, która została z nim związana, wpisał się bardzo wyraźnie w polską pobożność i stanowi w chwili obecnej jej ważny element.
Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy to coś więcej niż tylko obraz artystyczny, to pewne przesłanie. Spoglądając na tę ikonę potrzebujemy postawy wiary. Dla podziwiającego obraz czy malowidło wystarczy mu zwykle poczucie sztuki, lecz ten kto kontempluje ikonę potrzebuje wiary i znajomości sztuki religijnej oraz chrześcijańskiej. Nasza współczesna kultura cechuje się obrazem: TV, propaganda, telefon komórkowy. Jedna z zasad chińskiego filozofa Lao Tse głosi, że jeden obraz jest „wart tysiąca słów”. Nasza ikona powstała jako środek katechezy chrześcijańskiej i maryjnej. Jej moc tkwi w tym, że nie tylko przypomną święte postacie i przedstawione tajemnie, ale je uobecnia. Ikona jest swego rodzaju „teologią w obrazie” i lekcją katechezy. W przeszłości ewangelizacja dokonywana się za pomocą obrazów i malunków na ścianach oraz sufitach kościołów. Tak było na wyspie Krecie, gdzie w X wieku przybyli bazylianie i w swojej ewangelizacji używali przenośnych ikon, które pomagały zrozumieć prawdy wiary chrześcijańskiej.
Tak samo było w Rosji, gdzie ikony, zwłaszcza maryjne, były używane w nauczaniu, jako szczególna księga ruskiego chrześcijaństwa. Obraz Nieustającej Pomocy jest ikoną, dlatego służy jako narzędzie katechezy i ewangelizacji. Kto kontempluje tą ikonę widzi w centrum Dzieciątko Jezus, Boga który stał się człowiekiem; Mistrza którego naśladują Jego uczniowie. Jezus Odkupiciel jest w rękach swojej Matki Maryi. Ona jest Matką Chrystusa i Matką całego Kościoła. Nasza ikona pokazuje Maryję jako świętą Bożą Rodzicielkę i wzór do naśladowania. Tajemnica boskiego macierzyństwa łączy się z tajemnicą macierzyństwa duchowego. Poprzez tą ikonę i jej przesłanie nasza wiara się umacnia, konsoliduje się nasza nadzieja i wzrasta w nas miłość do Boga i do bliźniego. Matka Chrystusa przybliża nam tajemnice objawienia i zaprasza nas do ich pogłębiania oraz życia nimi.
            Dogmat „O Niepokalanym Poczęciu Maryi” ogłosił papież Pius IX w bulli „Ineffabilis Deus” 8 grudnia 1854 roku. Głosi on, że „Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”. Katechizm precyzuje, że Maryja nie tylko w chwili poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego, ale dzięki współdziałaniu z łaską Bożą także przez całe życie nie splamiła się grzechem osobistym (KKK 493). W Maryi zaczyna się proces odnowienia i oczyszczenia całego rodzaju ludzkiego. Ona całkowicie należy do Boga. W nas, tak jak w Maryi, działa ta sama łaska Boża. „W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem” (Ef 1,4). Motyw ikonograficzny utożsamia postać Marii z Niewiastą z Apokalipsy. Anioł Gabriel – oznajmił Jesteś „pełna łaski”. Pogrubiona szyja Maryi to oznaka napełnienia Jej osoby mocą Ducha Świętego. (Więcej na stronie 86).

Od Słowa do życia:
1. Jaki jest cel katechezy maryjnej?
2. Co oznacza, że Maryja jest Niepokalaną Poczętą?
3. Chrzest - pierwszy, najpotrzebniejszy sakrament który zmywa skutki grzechu pierworodnego i czyni nas dziećmi Bożymi i przyjacielami Jezusa.

Od tajemnicy do Tajemnicy: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
„W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret,  do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą»” (Łk 1, 26-28).
Modlitwa świętego Alfonsa do Matki Bożej
Mówił błogosławiony Amadeusz, że nasza Błogosławiona Królowa Maryja stoi nieustanne przed Bogiem jako nasza Orędowniczka, przedstawiając Mu swoje skuteczne modlitwy: Najświętsza Dziewica stoi przed obliczem Stworzyciela, swoim potężnym wstawiennictwem nieustannie orędując za nami. Widzi bowiem nasze nieszczęścia i jako łaskawa i słodka Pani z macierzyńską miłością lituje się nad nami. Orędowniczko moja i najukochańsza Matko, Ty znasz już wszystkie nędze duszy mojej, widzisz wszystkie zagrożenia i wstawiasz się za mną.  Módl się za mną i nie ustawaj, aż ujrzysz mnie zbawionym i składającym Ci dziękczynienie w niebie. ,,Ty po Jednorodzonym Synu Twoim jesteś pewnym ratunkiem wierzących''.  Mówi pobożny Blozjusz, że Ty, o Maryjo najsłodsza, po Jezusie jesteś gwarancją zbawienia dla wiernych sług Twoich. O tę łaskę dzisiaj Cię błagam, daj, bym był Twoim wiernym sługą aż do śmierci, bym mógł sławić Cię w niebie, pewny, że już nigdy nie oddalę się od stóp Twoich, dopóki Bóg będzie Bogiem. O Maryjo, Matko moja, spraw, bym zawsze był Twoim!

Wezwania dziękczynne
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, wraz z tymi, którzy dzisiaj dali świadectwo o łaskach otrzymanych od Boga, za Twoim wstawiennictwem. Dołączamy do nich naszą modlitwę i wołamy:
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy:
za uzdrowionych z choroby,
za pocieszonych w strapieniu,
za ocalonych z rozpaczy,
za podtrzymanych w zwątpieniu,
za wyzwolonych z mocy grzechu,
za wysłuchanych w błaganiu,
za litość nam okazaną,
za miłość Twą macierzyńską,
za dobroć Twą niezrównaną,
za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone.
Wezwania błagalne
Gorąco polecamy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, prośby naszych braci i sióstr. Łączymy z nimi błagania w intencji wszystkich będących w potrzebie.
Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy:
za chorych, abyś ich uzdrowiła,
za strapionych, abyś ich pocieszyła,
za płaczących, abyś im łzy otarła,
za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była,
za biednych i potrzebujących, abyś ich wspomagała, za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła,
za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła,
za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymywała,
za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała,
za zmarłych, abyś ich do radości życia wiecznego doprowadziła,
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.

AKT CODZIENNEGO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ
O Pani moja, o Matko moja, Tobie oddaję się cały, a na dowód mego oddania poświęcam dziś Tobie moje oczy, uszy, usta i serce, poświęcam całego siebie. Skoro więc jestem Twoim, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń mnie jako własności swojej. Amen.
Modlitwa Pańska – Ojcze Nasz….
Zdrowaś Maryjo…..
O Maryjo żegnam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Kończymy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Opracowanie: O. Józef Grzywacz





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.