Przejdź do głównej zawartości

Nowenna MBNP 2 dzień "Święta Boża Rodzicielka"



Drugi dzień Nowenny
(piątek, 19.06.2020.)

Temat: Święta Boża Rodzicielka

Modlitwy i rozważania na Nieustanna Nowennę
Nowenna 2020 - (do użytku prywatnego)

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
O Maryjo witam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Przed ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zapaloną świecą..
Klimat modlitewny – Wezwać pomocy Ducha Świętego…
Pomyśl o Twojej głównej intencji osobistej…

Modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
O Matko Nieustającej Pomocy, / z największą ufnością przychodzę dzisiaj, / przed Twój święty obraz, / aby błagać o pomoc Twoją. / Nie liczę na moje zasługi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa / i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. / Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylaną na krzyżu / dla naszego zbawienia. / Tenże Syn Twój umierając, / dał nam Ciebie za Matkę. / Czyż więc nie będziesz dla nas, / jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? / Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, / błagam najgoręcej, / abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, / której tak bardzo pragnę / i tak bardzo potrzebuję. (Chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko przebłogosławiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko / u Serca Jezusowego tę łaskę, / o którą w tej nowennie pokornie proszę; / A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą, / nieskończone miłosierdzie Boga. Amen.
Drugi dzień Nowenny

Mów, Panie, bo sługa twój słucha: Dziś narodził się wam Zbawiciel
“Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie»” (Łk 2,4-12).
Katecheza 2 – Boża Rodzicielka
Ikonografia maryjna zawsze ma jako podstawę tę prawdę, że Maryja jest Matką Bożą. Boskie macierzyństwo Dziewicy z Nazaretu to jedna z najważniejszych prawd w mariologii, czyli w nauce o roli Maryi w dziele odkupienia. My, katolicy, tak się modlimy w Wyznaniu wiary: Jezus „za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Macierzyństwo Maryi, Jej wyjątkowy udział w tajemnicy Jezusa Chrystusa sprawia, że zajmuje Ona wyjątkowe miejsce w naszej wierze. Skoro Maryja wydała na świat Kogoś, kto jest zarazem Bogiem i człowiekiem, należy uznać w Niej Matkę Jezusa człowieka, jak i Matkę Chrystusa Boga, a więc należy się Jej tytuł „Bogarodzicy” („Bożej Rodzicielki”, „Matki Bożej”). Prawda ta, zwana dogmatem, została ogłoszona podczas Soboru w Efezie, w 431 roku. Jednym z obrońców tej prawdy był Święty Cyryl z Aleksandrii, który walczył z herezją Nestoriusza, nauczającą błędnie, że Jezus nie był Bogiem. Ikona Nieustającej Pomocy wyraża i przedstawia prawdę o Theotokos pokazując Maryję jako Matkę Boga Człowieka. Wcielenie się Słowa Bożego, kiedy nadeszła pełnia czasów, otwiera nową historię dla ludzkości i właśnie Maryja jest tą bramą przez która przyszedł nasz Zbawiciel. To Ona pociesza Jezusa i trzyma Jego rączki, a zarazem wskazuje na Niego. Tak samo litery które znajdują się nad głową Maryi MPΘY, są skrótem w języku greckim i oznaczają „Matka Boża”. Litery te są jakby tytułem całej ikony.  Boże macierzyństwo jest dziełem Ducha Świętego. Czcić Matkę Bożą Nieustającej Pomocy oznacza oddawać cześć tej kobiecie, którą sam Bóg wybrał na swoją matkę. Maryja przedstawiona jest jako Matka Boża z wielkimi oczami i w formie pokornej jak przystało na Służebnicę Pańską, prostą dziewczynę z Nazaretu, uczynioną Matką samego Syna Bożego.
Patrząc na niewidzialnego Ojca, Jezus nie wzdryga się przed krzyżem, który w adoracji trzymają przed Nim aniołowie. Gdyby jednak, wraz z pewną „ludzką” tradycją, dostrzegać w układzie ciała, w opadającym sandale jakiś moment zatrwożenia, nadal pozostajemy w autentycznym nurcie Objawienia Nowego Testamentu. Oto słowa Jezusa: „Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze wybaw mnie od tej godziny: Nie, właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę. Ojcze, wsław Twoje imię” (cf. J 12,27-29).
Najstarszym dogmatem maryjnym jest dogmat „O Bożym Macierzyństwie Maryi". Został on ogłoszony na Soborze w Efezie w 431 roku.  Ojcowie soborowi potwierdzili istniejącą już wówczas wśród ludu wiarę, że Maryja jest Matką Boga (Theotokos), że Ten, którego poczęła jako człowieka z Ducha Świętego, i który prawdziwie stał się Jej Synem według ciała, nie jest nikim innym jak wiecznym Synem Ojca, drugą osobą Trójcy Świętej (KKK 495). Dogmat ten poucza nas, że Bóg w osobie Jezusa wszedł w naszą historię. Maryja jest Nową Ewą a w każdej kobiecie wyraża się oblicze Boga. W Jezusie jesteśmy braćmi, Maryja jest Matką wszystkich żyjących. Elementy ikonograficzne wyrażająca prawdę o Bożym Macierzyństwie to: tytuł ikony: Meter Theou - skrót (po grecku) dwóch słów, które oznaczają “Matka Boża” (Łk 1,31-35; Ga 4,4), Matka trzymająca Syna oraz kolor niebieski przypominający niebo i tajemnicę macierzyństwa. (Więcej na stronie 83).
Od Słowa do życia:
1. Kto jest Wcielonym Słowem?
2. Co oznacza że Maryja jest Matką Syna Bożego?
3. Bierzmowanie - Duch Święty umacnia chrześcijanina, aby wiarę swoją mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył. Podczas tego sakramentu przyjmujemy dary Ducha Świętego.
Od tajemnicy do Tajemnicy: Nawiedzenie św. Elżbiety
W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana»” (Łk 1,39-42).
Modlitwa świętego Alfonsa do Matki Bożej
Maryjo, gwiazdo Odkupiciela, bezpieczna drogo do znalezienia Pana i zbawienia. Jesteś pojazdem, który wiezie nasze dusze do Boga. Kochana Matko, zaprowadź mnie do Boga, i jeżeli bym się sprzeciwiał, zmuś moją złą wolę, abym umiał wyrzec się rzeczy stworzonych i szukał tylko Boga i spełniał Jego wolę. Maryjo, Ty możesz sprawić, że będę świętym, od Ciebie oczekuję tej łaski.

Wezwania dziękczynne
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, wraz z tymi, którzy dzisiaj dali świadectwo o łaskach otrzymanych od Boga, za Twoim wstawiennictwem. Dołączamy do nich naszą modlitwę i wołamy:
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy:
za uzdrowionych z choroby,
za pocieszonych w strapieniu,
za ocalonych z rozpaczy,
za podtrzymanych w zwątpieniu,
za wyzwolonych z mocy grzechu,
za wysłuchanych w błaganiu,
za litość nam okazaną,
za miłość Twą macierzyńską,
za dobroć Twą niezrównaną,
za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone.
Wezwania błagalne
Gorąco polecamy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, prośby naszych braci i sióstr. Łączymy z nimi błagania w intencji wszystkich będących w potrzebie.
Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy:
za chorych, abyś ich uzdrowiła,
za strapionych, abyś ich pocieszyła,
za płaczących, abyś im łzy otarła,
za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była,
za biednych i potrzebujących, abyś ich wspomagała, za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła,
za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła,
za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymywała,
za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała,
za zmarłych, abyś ich do radości życia wiecznego doprowadziła,
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.

AKT CODZIENNEGO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ
O Pani moja, o Matko moja, Tobie oddaję się cały, a na dowód mego oddania poświęcam dziś Tobie moje oczy, uszy, usta i serce, poświęcam całego siebie. Skoro więc jestem Twoim, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń mnie jako własności swojej. Amen.
Modlitwa Pańska – Ojcze Nasz….
Zdrowaś Maryjo…..
O Maryjo żegnam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Kończymy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Opracowanie: O. Józef Grzywacz




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.