Przejdź do głównej zawartości

Nowenna MBNP 3 dzien - Maryja, Królowa


Trzeci dzień Nowenny
(sobota, 20.06.2020)
Temat: Maryja, Królowa
Modlitwy i rozważania na Nieustanna Nowennę
Nowenna 2020 - (do użytku prywatnego)
Propozycje internetowe:






W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
O Maryjo witam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Przed ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zapaloną świecą..
Klimat modlitewny – Wezwać pomocy Ducha Świętego…
Pomyśl o Twojej głównej intencji osobistej…

Modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
O Matko Nieustającej Pomocy, / z największą ufnością przychodzę dzisiaj, / przed Twój święty obraz, / aby błagać o pomoc Twoją. / Nie liczę na moje zasługi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa / i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. / Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylaną na krzyżu / dla naszego zbawienia. / Tenże Syn Twój umierając, / dał nam Ciebie za Matkę. / Czyż więc nie będziesz dla nas, / jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? / Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, / błagam najgoręcej, / abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, / której tak bardzo pragnę / i tak bardzo potrzebuję. (Chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko przebłogosławiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko / u Serca Jezusowego tę łaskę, / o którą w tej nowennie pokornie proszę; / A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą, / nieskończone miłosierdzie Boga. Amen.
Trzeci dzień Nowenny
Mów, Panie, bo sługa twój słucha: Syn został nam dany
„Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu. (...) Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad Jego królestwem, które On utwierdzi i umocni prawem i sprawiedliwością, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana Zastępów tego dokona”(Iz 9,1-2.5-6).
Katecheza 3 – Służebnica i Królowa
Maryjne ikony bizantyjskie często przedstawiają Maryję jako Panią i Królową. W ikonie Nieustającej Pomocy Maryja jest przedstawiona jako Ta, która zna tajemnice odkupienia i przyjmuje je bez smutku czy strachu. Spoglądając na ikonę Nieustającej Pomocy możemy mieć przeciwstawne spostrzeżenia: z jednej strony uczucie męki i tragedii wyrażone przez krzyż, gwoździe, a z drugiej zaś uczucie majestatu, wielkości i spokoju. Maryja ma twarz i oblicze smutne, ale dostojne. W tej ikonie Matka Jezusa przedstawiona jest z głową podniesioną i z obliczem spokojnym i pokojowym. Jej szaty także wyrażają dostojność królewską – używa Ona czerwonej sukni jako oznaki władzy królewskiej. Aureola to jeszcze jeden znak podkreślający Jej godność królewską. Owszem, Maryja jest tak jak my stworzeniem, ale już wzięta do nieba. Chrystus jest Królem Wszechświata, a Jego Matka Królową. Także dwaj archaniołowie – Michał i Gabriel – służą nie tylko Jezusowi, ale też Jego Matce. Dogmat maryjny o wniebowzięciu i ukoronowaniu Maryi na królową nieba i ziemi wyraża te prawdy naszej katolickiej wiary. Dogmat ten został ogłoszony w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Tytuł Królowej przypisywany Marii nadała chrześcijańska tradycja już w IV wieku, ale w 1954 roku papież Pius XII ustanowił święto liturgiczne Maryi-Królowej. Matka Nieustającej Pomocy jest naszą duchową Królową. W Ewangelii Jezus powiedział – Moje królestwo nie jest z tego świata – (por. J 18,36). Godność Maryi, Matki Księcia Pokoju i Jej ukoronowanie przez Boga jest dla nas, uczniów Chrystusa, przykładem i zachętą. Moc Jej królowania wyraża się w Jej gotowości, aby wysłuchiwać naszych próśb i wołania, i nieustannie nam pomagać.
Ogłoszenie Maryi Królową jakiegoś kraju świadczy przede wszystkim o żywej wierze ludu, który uznaje swój związek z Matką Boga oraz Jej opiekę za niezbędną i owocną podstawę dla swej duchowości, a co za tym idzie - dla społeczeństwa, jego historii i kultury. Wiara bowiem, rozwijana poprzez żywą pobożność i znajdująca swój wyraz we właściwym kulcie, nie pozostaje bez wpływu na ludzkie życie. Przeciwnie, jest jego motorem napędowym, glebą, na której wyrasta prawdziwa kultura i cywilizacja. Wszelkie historyczne próby wyeliminowania tego wymiaru z życia ludów i narodów kończyły się zawsze niepowetowanym upadkiem społeczeństw i ich kulturalnego dziedzictwa, kryzysem narodowej tożsamości, poważnym spłaszczeniem i wiele gorszymi wykrzywieniami niż te, o które oskarża się często kulturę zrodzoną z wiary chrześcijańskiej. Taki tytuł oznacza też wzięcie odpowiedzialności za kultywowanie i obronę religijno-kulturowego dziedzictwa danego kraju, a także obowiązek jego twórczego rozwoju na bazie tradycji chrześcijańskiej. Trudno się więc dziwić, że wiele krajów, w tym Polska, ogłosiło Maryję swoją Królową.
Dogmat „O Maryi zawsze Dziewicy” był owocem polemik nestoriańskich na soborze w Efezie. Powrócono do tego tytułu maryjnego w 553 roku na soborze Konstantynopolitańskim II, który ogłosił: „rzeczywiste i trwałe dziewictwo Maryi”, także w zrodzeniu Syna Bożego, który stał się człowiekiem. Narodzenie Chrystusa, głosił sobór, nie naruszyło jej dziewiczej czystości, lecz ją uświęciło (KKK 499). Liturgia Kościoła czci więc Maryję jako „zawsze Dziewicę” (Aeiparthenos). Całe życie Maryi było jednym wielkim oddaniem się Bogu. Jej dziewictwo jest rezultatem całkowitej konsekracji Bogu. Maryja jest modelem dla tych, którzy chcą być tylko dla Pana. Na naszej ikonie czerwony kolor sukni Maryi wyraża tajemnicę dziewictwa i władzy, także gwiazda na czole Maryi oznacza Jej dziewictwo. (Więcej na stronie 84).

Od Słowa do życia:
1. Jakie elementy wskazują, że Maryja jest Królową?
2. Czego możemy się nauczyć od Dziewicy Maryi?
3. Eucharystia czyli Msza święta to sakrament podczas którego przemienia się wino i chleb w Ciało i Krew Chrystusa.
Od tajemnicy do Tajemnicy: Ukoronowanie Matki Bożej na Królową nieba i ziemi
Potem wielki znak się ukazał na niebie:  Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami,  a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.  I porodziła Syna - Mężczyznę,  ·który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu (Ap 12 1.5).
Modlitwa świętego Alfonsa do Matki Bożej
Nasza wielka Królowa mówi: “Ze mną są wszystkie wielkie bogactwa, abym wzbogaciła tych, którzy mnie kochają” Kochajmy, więc naszą Matkę, jeśli chcemy być bogatymi w łaski. Błogosławieni, którzy biegną do Maryi z miłością i zaufaniem. Moja Matko, moja Królowo, od Ciebie oczekuję wszystkich potrzebnych łask. Królowo nieba i ziemi, módl się za nami!

Wezwania dziękczynne
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, wraz z tymi, którzy dzisiaj dali świadectwo o łaskach otrzymanych od Boga, za Twoim wstawiennictwem. Dołączamy do nich naszą modlitwę i wołamy:
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy:
za uzdrowionych z choroby,
za pocieszonych w strapieniu,
za ocalonych z rozpaczy,
za podtrzymanych w zwątpieniu,
za wyzwolonych z mocy grzechu,
za wysłuchanych w błaganiu,
za litość nam okazaną,
za miłość Twą macierzyńską,
za dobroć Twą niezrównaną,
za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone.
Wezwania błagalne
Gorąco polecamy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, prośby naszych braci i sióstr. Łączymy z nimi błagania w intencji wszystkich będących w potrzebie.
Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy:
za chorych, abyś ich uzdrowiła,
za strapionych, abyś ich pocieszyła,
za płaczących, abyś im łzy otarła,
za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była,
za biednych i potrzebujących, abyś ich wspomagała, za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła,
za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła,
za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymywała,
za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała,
za zmarłych, abyś ich do radości życia wiecznego doprowadziła,
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.

AKT CODZIENNEGO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ
O Pani moja, o Matko moja, Tobie oddaję się cały, a na dowód mego oddania poświęcam dziś Tobie moje oczy, uszy, usta i serce, poświęcam całego siebie. Skoro więc jestem Twoim, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń mnie jako własności swojej. Amen.
Modlitwa Pańska – Ojcze Nasz….
Zdrowaś Maryjo…..
O Maryjo żegnam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Kończymy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Opracowanie: O. Józef Grzywacz




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)