Rok maryjny w Brazylii 300 lat Matki Bożej z Aparecidy,

O. Józef Andrzej Grzywacz, CssR
Zobacz również:

Jeżeli chcesz wspomóc działalność misyjną O. Józefa możesz przekazać dowolną ofiarę pieniężną na konto:
 Nazwa konta: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji
Konto – PEKAO S.A. I O/ Warszawa
Numer konta: 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772
 Tytuł przelewu – Patronat JÓZEF GRZYWACZ

Trzysta lat temu, 12 października 1717 roku, w rzece Paraiba do Sul, w Brazylii, na północ od miasta São Paulo, została złowiona figurka Matki Bożej Niepokalanej, która otrzymała imię Nossa Senhora Aparecida (Matka Boża z Aparecidy). Znajduje się ona w Sanktuarium Narodowym, obsługiwanym przez Misjonarzy Redemprotystów.
Jak wiadomo, w Kościele Powszechnym obchodziliśmy dwa razy Rok Maryjny: 1953/54, ogłoszony przez papieża Piusa XII, i w 1987/88, podczas pontyfikatu Jana Pawła II, kiedy wydał dokument „Redemptoris Mater” – Matka Odkupiciela.
W Brazylii celebrowany jest Rok Maryjny Narodowy po raz pierwszy. W Sanktuarium w Aparecida oraz we wszystkich diecezjach i parafiach świętujemy Jubileusz 300-lecia Matki Bożej z Aparecida. My jako misjonarze redemptoryści, synowie Świętego Alfonsa Liguiriego, który napisał książkę „Chwała Maryi”, tu w naszym Centrum Formacji Misyjnej, w mieście Salvador, przeprowadziliśmy kilka kursów, prelekcji, dni skupienia o tematyce maryjnej. Między innymi: wykłady dla sióstr Karmelitanek w Salvador; dla sióstr Terezjanek w Aracaju, stan Sergipe; rekolekcje parafialne w mieście Mansidão, Santa Rosa, Nova Veneza e Nerópolis, w stanie Goiás; wykłady w Recife, stan Pernambuco; prelekcje okolicznościowe w Salvador w siedzibie wydawnictwa Paulus, wykłady na ETEL w Itabuna i celebracje specjalne podczas Misji Ludowych.
Ostatnią pracą misyjną naszej Ekipy były misje ludowe w parafii Matki Bożej z Boa Nova, w diecezji Jequié, w stanie Bahia, odległym o 480 km od Salvadoru. Przez 9 dni, trzech misjonarzy redemptorystów – Adam Mazur, Jarosław Gruźdź i Józef Grzywacz, oraz cztery misjonarki świeckie – Maria do Carmo, Hilda Maria, Isabel i Celeste, głosiliśmy Słowo Boże w ośmiu wspólnotach tejże parafii. Ewangelizacja dla dzieci, młodzieży, rodzin i małych wspólnot, przedstawienie Kerygmatu, procesje, celebracje w kaplicach i na placach publicznych, odwiedziny chorych i błogosławieństwo domów - oto niektóre działalności, w miejscu gdzie ostatnie Misje Parafialne odbyły się 30 lat temu.
Wprowadzenie i celebracja Nowenny Nieustającej Pomocy odbyło się w każdej wspólnocie. Ikona została podarowana dla każdej wspólnoty i na zakończenie Misji, której przewodniczył ks. Biskup Dom José Ruy Lopes, cała parafia została powierzona Matce Chrystusa.
Rok Maryjny przedłuży się aż do 12 października, kiedy to świętować będziemy święto narodowe Królowej Brazylii. Znany ksiądz Padre Zezninho śpiewa: „Kto jest blisko Maryi, nigdy nie jest daleko od Jezusa”.
Pozdrawiam wszystkich dobroczyńców i dziękuje za modlitwy i pomoc materialną. To właśnie podczas Misji Ludowych, dowiedziałem się, że nasz projekt finansowy został rozpatrzony pozytywnie. Więcej o Misjach Ludowych, o Roku Maryjnym w Brazylii i o Matce Bożej Nieustającej Pomocy w www.mariologiapopular.blogsot.com (link "po polsku").
O. Józef Andrzej Grzywacz, CssR
Zobacz również:

Jeżeli chcesz wspomóc działalność misyjną O. Józefa możesz przekazać dowolną ofiarę pieniężną na konto:
 Nazwa konta: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji
Konto – PEKAO S.A. I O/ Warszawa
Numer konta: 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772
 Tytuł przelewu – Patronat JÓZEF GRZYWACZ

Komentarze