Przejdź do głównej zawartości

Nowenna MBNP 4 dzień "Maryja, Matka ludzi"

Czwarty dzień Nowenny



(niedziela, 21.06.2020)
Temat: Maryja, Matka ludzi
Modlitwy i rozważania na Nieustanna Nowennę
Nowenna 2020 - (do użytku prywatnego)

Propozycje internetowe:
1.      Wywiad radiowy – spojrzenie artystyczne na ikonę

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
O Maryjo witam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Przed ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zapaloną świecą..
Klimat modlitewny – Wezwać pomocy Ducha Świętego…
Pomyśl o Twojej głównej intencji osobistej…
Modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
O Matko Nieustającej Pomocy, / z największą ufnością przychodzę dzisiaj, / przed Twój święty obraz, / aby błagać o pomoc Twoją. / Nie liczę na moje zasługi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa / i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. / Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylaną na krzyżu / dla naszego zbawienia. / Tenże Syn Twój umierając, / dał nam Ciebie za Matkę. / Czyż więc nie będziesz dla nas, / jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? / Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, / błagam najgoręcej, / abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, / której tak bardzo pragnę / i tak bardzo potrzebuję. (Chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko przebłogosławiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko / u Serca Jezusowego tę łaskę, / o którą w tej nowennie pokornie proszę; / A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą, / nieskończone miłosierdzie Boga. Amen.
Czwarty dzień Nowenny
Mów, Panie, bo sługa twój słucha: Uczniowie razem z Maryją w Wieczerniku
„Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba». Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. Przybywszy tam weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, [brat] Jakuba.  Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego”(Dz 1,10-14).
Katecheza 4 – Chrystus Odkupiciel świata
Każdy rodzaj ikony zawsze jest pewną lekcją katechezy dla tego, kto potrafi i chce pogłębić tajemnice wiary. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy to rodzaj katechezy o Wcielenia Syna Bożego, istnieniu aniołów, o odkupieniu i o Odkupicielu. Największym aktem zbawczym była śmierć na krzyżu, jako wyraz boskiego gestu solidarności Syna Bożego z ludzkością. Zmartwychwstały Odkupiciel jest Pierworodnym Odnowionej ludzkości. Dzięki swojemu „Tak” Maryja jest pierwszą odkupioną. Ikona Nieustającej Pomocy otwiera drzwi do odkupienia, a Maryja jest tą bramą która nas wiedzie do Zbawiciela. On jest Drogą, Prawdą i Życiem. W ikonie Nieustającej Pomocy Maryja zajmuje najwięcej przestrzeni, lecz figurą centralną jest Jej Syn. Oto niektóre szczegóły mówiące o misji Jezusa: zielony kolor tuniki Chrystusa, symbol życia, odnowy, młodości i odrodzenia duchowego, na ikonie oznacza życie wieczne, którego źródłem jest Bóg (J 1,4-5) i podkreśla bóstwo Chrystusa; poprzez Wcielenie to Życie stało się ludzkim życiem (J 1,14). Brązowy (ciemno purpurowy) kolor chrystusowego płaszcza, kolor słońca, gliny i gleby, oznacza, że Słowo stało się człowiekiem, Synem Maryi, współdzieląc z nami ludzką naturę i historię, ludzkie ciało, zniszczalne i poddane skutkom grzechu, podkreśla również niezwykły gest pokory Boga, uniżenia (kathabasis), krańcowy gest ubóstwa i wyniszczenia z miłości do człowieka (2 Kor 8,9). Czerwony kolor przepaski, spinającej w jedno tunikę Chrystusa oznacza królewską godność i zarazem mówi, że Wcielenie dokonało się z miłości posuniętej aż do przelania krwi, oznacza męczeństwo z miłości, ofiarę z życia dokonaną w mocy Ducha Świętego by darować ludziom nowe życie. Połączenie barw zielonej i brązowej (purpurowej) jest znakiem bóstwa i człowieczeństwa Chrystusa.
Bóg stał się człowiekiem z miłości, która zaprowadziła Go aż na krzyż (J 15,13) . Ikona przedstawiająca Chrystusa obwieszcza zawsze prawdę o wcieleniu Boga. Bóg, który przyjął ludzką naturę – Słowo Wcielone, stał się dla nas nie tylko Słowem, ale i obliczem, konkretnym obliczem Jezusa z Nazaretu. Dlatego my, chrześcijanie, możemy przedstawiać, malować Boga, bo On w momencie przyjścia na świat, stał się Bogiem widzialnym, Bogiem o ludzkim obliczu. W osobie Jezusa z Nazaretu można było Go dotknąć, zobaczyć ludzkimi oczami, a zatem również namalować. Gdzie jest obecna ikona Nieustającej Pomocy, tam wchodzi Maryja jako matka Odkupiciela i sam Zbawiciel jako nasza Nieustanna Pomoc.
Najświętsza Dziewica, wskazując Chrystusa jako Drogę naszego życia duchowego, wskazuje na Syna kontemplującego wizję odkupienia dokonanego przez krzyż. Podkreśla przez to, że życie duchowe nie jest błogim pogrążaniem się w pobożnych rozważaniach, ale autentycznym uczestnictwem w życiu Bożym na tej ziemi, a zatem w życiu dotkniętym krzyżem, wysiłkiem i cierpieniem. Nasza bliskość z Bogiem ujawnia się i pogłębia poprzez wyrzeczenie się siebie i oddawanie swojego czasu i swoich zdolności, swojego życia na służbę innym, tak jak radzi Ewangelia. Prawdziwe życie duchowe jest zatem uczestnictwem w miłości, wzmacnianym kontemplacją Chrystusa, współudziałem w dziele Odkupienia człowieka dokonanym na krzyżu.
Dogmat „O wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny” ogłoszono w 1950 roku. Uczynił to papież Pius XII w Konstytucji Apostolskiej „Munificentissimus Deus” - „Ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”. Kobieta, która uczestniczy w chwale Boga żywego. Nasze ciało jest Świątynią Boga. Jesteśmy stworzeni do świętości, a nie do grzechu. Podobnie jak poprzednie prawdy wiary, Wniebowzięcie (lub jego wschodni odpowiednik Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny) funkcjonuje w wierze Kościoła od dawnych wieków i ma bogatą ikonografię. Korona – aureola wokół głowy Matki Bożej jest oznaką świętości i chwały. Pozłacane detale na szatach Maryi pokazują, że Ona opromieniona łaską Bożą i już cieszy się chwałą zmartwychwstania. (Więcej na stronie 87).
Od Słowa do życia:
1. Dlaczego wierzymy, że Maryja już jest w niebie?
2. Co to znaczy otwierać drzwi dla Chrystusa?
3. Sakrament Pokuty i Pojednania – to wewnętrzna przemiana człowieka, który pod wpływem Ducha Świętego odwraca się od grzechów, a zwraca się do życia z Bogiem.
Od tajemnicy do Tajemnicy: Ofiarowanie w świątyni
Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego” (Łk 2,22-24).
Modlitwa świętego Alfonsa do Matki Bożej
Pani moja, Ty mówisz przez świętą Brygidę: „Jakkolwiek ciężko zgrzeszyłby człowiek, byle tylko prawdziwie nawrócony zwrócił się do mnie, jestem gotowa przyjąć natychmiast powracającego. Nie patrzę na wielkość jego grzechów, lecz na to, z jakim usposobieniem przychodzi. Nie uważam bowiem za ubliżenie, by jego rany opatrzyć i uleczyć, gdyż nazywają mnie Matką miłosierdzia i rzeczywiście nią jestem”. Jeżeli więc możesz mnie uleczyć, to uciekam się do Ciebie, niebieska Lekarko: racz uleczyć ciężkie rany mej duszy. Wystarczy jedno słowo, którym przemówisz do swego Syna, a będę uzdrowiony. Maryjo, miej litość nade mną!
Wezwania dziękczynne
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, wraz z tymi, którzy dzisiaj dali świadectwo o łaskach otrzymanych od Boga, za Twoim wstawiennictwem. Dołączamy do nich naszą modlitwę i wołamy:
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy:
za uzdrowionych z choroby,
za pocieszonych w strapieniu,
za ocalonych z rozpaczy,
za podtrzymanych w zwątpieniu,
za wyzwolonych z mocy grzechu,
za wysłuchanych w błaganiu,
za litość nam okazaną,
za miłość Twą macierzyńską,
za dobroć Twą niezrównaną,
za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone.
Wezwania błagalne
Gorąco polecamy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, prośby naszych braci i sióstr. Łączymy z nimi błagania w intencji wszystkich będących w potrzebie.
Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy:
za chorych, abyś ich uzdrowiła,
za strapionych, abyś ich pocieszyła,
za płaczących, abyś im łzy otarła,
za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była,
za biednych i potrzebujących, abyś ich wspomagała, za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła,
za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła,
za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymywała,
za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała,
za zmarłych, abyś ich do radości życia wiecznego doprowadziła,
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.
AKT CODZIENNEGO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ
O Pani moja, o Matko moja, Tobie oddaję się cały, a na dowód mego oddania poświęcam dziś Tobie moje oczy, uszy, usta i serce, poświęcam całego siebie. Skoro więc jestem Twoim, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń mnie jako własności swojej. Amen.
Modlitwa Pańska – Ojcze Nasz….
Zdrowaś Maryjo…..
O Maryjo żegnam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.
Kończymy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Opracowanie: O. Józef Grzywacz
https://homodei.pl/cztery-spojrzenia-na-ikone-nieustajacej-pomocy-p-513.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)