Przejdź do głównej zawartości

Nowenna MBNP 5 dzien "Wspólnota Kościoła"


Piaty dzień Nowenny
(poniedziałek, 22.06.2020)
Temat: Wspólnota Kościoła
Modlitwy i rozważania na Nieustanna Nowennę
Nowenna 2020 - (do użytku prywatnego)

Propozycje internetowe:
1.      Wywiad radiowy – spojrzenie historyczne

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
O Maryjo witam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Przed ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zapaloną świecą..
Klimat modlitewny – Wezwać pomocy Ducha Świętego…
Pomyśl o Twojej głównej intencji osobistej…
Modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
O Matko Nieustającej Pomocy, / z największą ufnością przychodzę dzisiaj, / przed Twój święty obraz, / aby błagać o pomoc Twoją. / Nie liczę na moje zasługi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa / i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. / Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylaną na krzyżu / dla naszego zbawienia. / Tenże Syn Twój umierając, / dał nam Ciebie za Matkę. / Czyż więc nie będziesz dla nas, / jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? / Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, / błagam najgoręcej, / abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, / której tak bardzo pragnę / i tak bardzo potrzebuję. (Chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko przebłogosławiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko / u Serca Jezusowego tę łaskę, / o którą w tej nowennie pokornie proszę; / A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą, / nieskończone miłosierdzie Boga. Amen.
Piąty dzień Nowenny
Mów, Panie, bo sługa twój słucha: Zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją
„Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». A Herod kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny” (Mt 2,2.8-11).
Katecheza 5 – Matka Kościoła
Matka Nieustającej Pomocy wskazuje nam właściwą drogę, po której należy postępować – jest nią Jej Syn – Najświętszy Odkupiciel. Wskazując na odzianego w zieloną szatę Chrystusa, Maryja przypomina, że to On jest Życiem i źródłem nowego życia, życia duchowego (życia z Ducha). Nie koncentruje się ono w pierwszym rzędzie na ludzkich wysiłkach, pomimo że są one istotne, ale przede wszystkim na zaufaniu do Boga. To On prowadzi i wiedzie po właściwych ścieżkach. Trzeba zatem najpierw kontemplować tajemnicę Boga Wcielonego, który żyje i ciągle przychodzi, objawiając prawdę o sobie i prawdę o naszym życiu. Trzeba kontemplować słowo Boże oraz ikonę, dzięki którym Chrystus staje się naszą Prawdą i naszym Życiem.
Najświętsza Dziewica, wskazując Chrystusa jako Drogę naszego życia duchowego, wskazuje na Syna kontemplującego wizję odkupienia dokonanego przez krzyż. Podkreśla przez to, że życie duchowe nie jest błogim pogrążaniem się w pobożnych rozważaniach, ale autentycznym uczestnictwem w życiu Bożym na tej ziemi, a zatem w życiu dotkniętym krzyżem, wysiłkiem i cierpieniem. Nasza bliskość z Bogiem ujawnia się i pogłębia poprzez wyrzeczenie się siebie i oddawanie swojego czasu, swoich zdolności i swojego życia na służbę innym, tak jak radzi Ewangelia. Prawdziwe życie duchowe jest zatem uczestnictwem w miłości, wzmacnianym kontemplacją Chrystusa, współudziałem w dziele Odkupienia człowieka dokonanym na krzyżu.
W naszej cudownej ikonie Maryja jest wzywana jako Matka Nieustającej Pomocy. Dziewica Nieustającej Pomocy to przede wszystkim Matka, duchowa matka ludzkości. Na tej ikonie Maryja jest przedstawiana jako Matka Jezusa. Być Matką Jezusa oznacza być Matką wszystkich tych, którzy przez Chrzest są członkami Kościoła przez Niego założonego. Maryja jest matką biologiczną Jezusa ale to macierzyństwo rozciąga się jako duchowe na wszystkich odkupionych. Spojrzenie Maryi, które patrzy na tego kto na Nią patrzy, wydaje się być bardziej zwrócone na nas niż na Jej Syna. Na ikonie Nieustającej Pomocy Chrystus nie trzyma w dłoniach zwoju, będącego zwykle na ikonach Chrystusa symbolem Logosu, ale patrzy poza obraz, w stronę niewidzialnego Ojca, od którego otrzymał misję odkupienia. To Jezus wypełniając nieustannie zbawczą wolę Ojca stał się człowiekiem w łonie Maryi, umarł na krzyżu dla naszego zbawienia i teraz żyje w blasku zmartwychwstania.
Wskazująca dłoń Matki, spleciona z dłońmi Chrystusa, zwracającego się ku Ojcu, wyznaczają centrum graficzne ikony i stanowią klucz do zrozumienia jej głównego przesłania. Elementy te wytyczają jednocześnie właściwy kierunek medytacji nad tą ikoną: zapraszające spojrzenie Matki Boga, nie skupia naszej uwagi na sobie, lecz kieruje ją na Syna, słuchającego i nieustannie wypełniającego zbawczą wolę Ojca. Dlatego przedstawiona tu Maryja to Hodegetria, Przewodniczka, która nieustannie wskazuje nam Drogę do Ojca.
Według Tradycji Maryja jest też symbolem Kościoła, dlatego barwy szat maryjnych odnoszą się również do społeczności wiernych. Kolor niebieski ukazuje ich wybranie i usprawiedliwienie przez wiarę w Chrystusa Odkupiciela (por. Rz 8, 33), oraz jest symbolem duchowości Kościoła, jego wierności i powszechnego macierzyństwa na wzór Matki Najświętszej. Czerwony oznacza, że dzięki boskiemu wybraniu największą siłą Kościoła jest miłość, czyli moc Ducha Świętego, która jak ogień płonie w sercach jego członków, a przez chrzest jego członkowie mają udział w godności Królewskiej.

Od Słowa do życia:
1. Kiedy Maryja stała się matką wszystkich wiernych?
2. Jak Maryja prowadzi nas do swego Syna?
3. Sakrament Namaszczenia chorych - Chrystus włącza chorego w swoją mękę, odpuszcza grzechy i udziela choremu szczególnych łask.

Od tajemnicy do Tajemnicy: Dwunastoletni Jezus w świątyni
„Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania” (Łk 2, 41-46).
Modlitwa świętego Alfonsa do Matki Bożej
Wzywa nas św. Bernard: “szukajmy łaski, ale szukajmy jej przez Maryję”. Ona – jak mówi św. Piotr Damiani – jest skarbnicą łask Bożych. Ona może i chce nas ubogacić. Dlatego nas zaprasza i wzywa: Prostaczek niech do mnie przyjdzie (Prz 9,4). Pani najmilsza, najdostojniejsza i najłaskawsza, spójrz na biednego grzesznika, który się Tobie poleca i w Tobie całą swoją pokłada nadzieję. Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko!”.
Wezwania dziękczynne
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, wraz z tymi, którzy dzisiaj dali świadectwo o łaskach otrzymanych od Boga, za Twoim wstawiennictwem. Dołączamy do nich naszą modlitwę i wołamy:
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy:
za uzdrowionych z choroby,
za pocieszonych w strapieniu,
za ocalonych z rozpaczy,
za podtrzymanych w zwątpieniu,
za wyzwolonych z mocy grzechu,
za wysłuchanych w błaganiu,
za litość nam okazaną,
za miłość Twą macierzyńską,
za dobroć Twą niezrównaną,
za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone.
Wezwania błagalne
Gorąco polecamy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, prośby naszych braci i sióstr. Łączymy z nimi błagania w intencji wszystkich będących w potrzebie.
Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy:
za chorych, abyś ich uzdrowiła,
za strapionych, abyś ich pocieszyła,
za płaczących, abyś im łzy otarła,
za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była,
za biednych i potrzebujących, abyś ich wspomagała, za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła,
za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła,
za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymywała,
za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała,
za zmarłych, abyś ich do radości życia wiecznego doprowadziła,
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.
AKT CODZIENNEGO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ
O Pani moja, o Matko moja, Tobie oddaję się cały, a na dowód mego oddania poświęcam dziś Tobie moje oczy, uszy, usta i serce, poświęcam całego siebie. Skoro więc jestem Twoim, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń mnie jako własności swojej. Amen.
Modlitwa Pańska – Ojcze Nasz….
Zdrowaś Maryjo…..
O Maryjo żegnam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.
Kończymy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Opracowanie: O. Józef Grzywacz
spojrzenie artystyczne na ikonę


Komentarze

Prześlij komentarz

Nieustanne potrzeby??? Nieustająca Pomoc!!!
Witamy u Mamy!!!

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)