Przejdź do głównej zawartości

Matka Boża Bolesna– Królowej Gór - Skalnik

 Skalnik – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – Królowej Gór




Jak sama nazwa wskazuje Królowa Gór powinna być czczona w honorowym miejscu. Dlatego nie dziwi fakt, że jako miejsce kultu obrała sobie jedną z najstarszych parafii na terenie południowej Polski! W otoczeniu tysiącletnich dębów znajdował się tu drewniany kościółek pw. Świętego Klemensa, a w nim cudowny obraz. Pamięć o kulcie Matki Bożej Bolesnej mimo ciężkich czasów przetrwała w tradycji ludowej. Pewna relacja z księgi łask podaje: „W Skalniku cuda się dzieją. Nasza Matka Boska cuda czyni. Pociski armatnie padają pomiędzy strzechy i szkody nie ma. Bomby lecą na ludzi (…) i nie eksplodują”.

Pamiętajmy, że Królowa Gór wysłuchuje wiernych także w czasie pokoju, więc nie bądźmy onieśmieleni jej majestatem i odwiedźmy ta niewielką podkarpacką wioskę, która stała się jej domem.

Obraz Matki Bożej Bolesnej

Łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Bolesnej powstał w pierwszej połowie XV w. Niestety późniejsze przemalowania doprowadziły do tego, że zatarł się jego pierwotny styl. Nieznany artysta wykonał dzieło techniką temperową na desce o wymiarach 170×140 cm. Ten ikonowy typ Hodegetrii (Maryja wskazująca drogę) przedstawia Maryję z Dzieciątkiem ukazaną do linii bioder. Maryja lekko nachyla się do Jezusa, którego podtrzymuje lewą ręką, prawą zaś wskazuje na Niego. Twarz Madonny jest zatroskana. Dzieciątko prawą dłonią błogosławi wiernych, lewą ma położoną na książce wspartej na kolanach. Płaszcz Maryi jest ciemnozielony, natomiast suknia, podobnie jak szata Jezusa, ma brązowy kolor. Ubrania obu postaci oblamowane są złotem. Na ich głowach spoczywają królewskie korony, a oblicza rozświetlają jasne aureole.

Według miejscowej legendy wizerunek Bogurodzicy przywieźli do Nitry na Słowacji święci Cyryl i Metody. Do Skalnika wzięli go ze sobą uciekający przed zalewem niemieckim w IX w. Słowacy. W rzeczywistości jednak obraz wskazuje na typowo XV-wieczne cechy stylu. W 1962 r. komisja diecezjalna uznała malowidło za otoczone szczególną czcią. Złote korony na skronie Maryi i Dzieciątka pobłogosławił w 2002 r. w Rzymie papież Jan Paweł II. W dniu 9 września 2007 r. odbyła się uroczysta koronacja, której przewodniczył abp Edward Nowak.

Początek kultu datuje się na przełom XVII i XVIII w. Nie zachowała się dawna dokumentacja. Można snuć domysły, że trudne czasy upadku I Rzeczypospolitej stały się przyczyną zmniejszenia liczby pielgrzymek do tego miejsca. Rozwój czci nie był możliwy także przez ustawę józefińską z okresu zaborów zakazującą kultu, a także przez brak stałego duszpasterstwa. Przed wybuchem I wojny do Skalnika pielgrzymowano z Węgier, Słowacji oraz Rusi. Wśród pątników byli preszowscy grekokatolicy i łacinnicy z diecezji koszyckiej. Ksiądz Michał Witowicz w drugiej połowie XX w. spisał relacje o szczególnej czci Matki Bożej Skalnickiej. Najwięcej informacji pochodzi z okresu obu wojen światowych. Jedna z opowieści mówi o 20-letnim mężczyźnie, który oskarżony przez hitlerowców o szpiegostwo, idąc już na stracenie, poprosił o możliwość wstąpienia do kościoła i pomodlenia się przed cudownym wizerunkiem. Został cudownie ocalony. Inne sprawozdanie wojenne parafian podaje: „W Skalniku cuda się dzieją. Nasza Matka Boska cuda czyni. Pociski armatnie padają pomiędzy strzechy i szkody nie ma. Bomby lecą na ludzi zmuszonych do kopania rowów wojennych i nie eksplodują. Kilkanaście bomb spadło na wieś i nikt nie jest zabity ani ranny”. Przy obrazie wiszą licznie zgromadzone wota świadczące o wielkim kulcie Maryi w tutejszym sanktuarium.

Sanktuarium


Źródła pisane podają, że wieś Skalnik istniała na pewno w 1391 r. Parafia erygowano między 1375 a 1470 r. Z czasem, z powodu słabego uposażenia, została połączona z placówką w Samoklęskach, a potem w Nowym Żmigrodzie. Na nowo jako samodzielna parafia zaczęła funkcjonować w 1939 r.

Pierwszym miejscem modlitw miejscowej ludności była drewniana świątynia, o której wzmianki pochodzą ze staropolskich akt wizytacyjnych. Mieszkańcy Skalnika wybudowali trzeci z kolei kościół, tym razem murowany. W 1911 r. umieszczono w nim cudowny obraz.

Obecna świątynia została zbudowana w neogotyckim stylu, a konsekrowana w 1912 r. Z poprzedniego kościoła zachowały się obrazy z dwóch kwater ołtarzowych z ok. 1530 r, barokowy feretron Świętej Marii Magdaleny i Matki Bożej Różańcowej, barokowa figura Matki Bożej, ikona Świętego Klemensa z XVI w., kamienna chrzcielnica, ręcznie wykonane naczynia liturgiczne (kielich, puszki na komunikanty i monstrancja) oraz sukienka i korony z obrazu Matki Bożej Królowej Gór z XIX w. W ołtarzu głównym umieszczony został wizerunek Matki Bożej Bolesnej Królowej Gór. Kościół podniesiono do godności sanktuarium w 1962 r.

Modlitwa

O najukochańsza, w tym cudownym wizerunku, Matko Boża Skalnicka, jedyna po Bogu moja Pociecho! Zbliżam się do Ciebie z całą ufnością, jako dziecię do najlepszej Matki. Padam, jako żebrak i grzesznik do stóp Twoich, boś Ty ucieczką grzeszników. Błagam Cię najgoręcej, racz mi wyjednać u Twojego Boskiego Syna odpuszczenie grzechów i pocieszyć w mym utrapieniu Tyle zdziałałaś cudów w tym miejscu przez Ciebie wybranym, tylu chorych uleczyłaś, tylu utrapionym i uciśnionym łzy otarłaś i w ich zbolałe serca wlałaś balsam pociechy!

Mocno więc ufam, że i mnie nie opuścisz w mej niedoli, że jako Matka i Pocieszycielka ulitujesz się nade mną i przyjmiesz mnie pod Twą świętą opiekę. W ciszy mojego serca przedstawiam Ci więc moje pokorne prośby…

Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy przyzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)