3 powody, dla których warto mieć ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy

 3 powody, dla których warto mieć ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy[1]

Theresa Civantos Barber - opublikowano 27.06.21


Ten tytuł Maryi jest popularny na całym świecie i ujawnia lekcje duchowe, które mogą nas inspirować każdego dnia. Jest coś naprawdę urzekającego w ikonie Maryi jako źródła „nieustannej pomocy”. Spośród wszystkich tytułów maryjnych ten jest najbardziej popularny.

Co takiego jest w Matce Bożej Nieustającej Pomocy, że jest tak fascynuje? Myślę, że uniwersalny urok tej ikony koncentruje się na naszej tożsamości chrześcijańskiej jako dzieci Maryi. Matka zawsze, zawsze stara się pomóc swoim dzieciom, jeśli tylko jest w stanie. Kiedy naprawdę myślimy o Maryi jako o naszej matce, bardzo często zwracamy się do Niej o pomoc. Świadomość, że jej pomoc dla nas nie ma końca, daje ogromną nadzieję i głęboką pociechę. Sama ikona ma niesamowitą historię. Brzmi jak coś z bajki, z burzą na morzu, wizjonerskim snem i zapomnianym i odkrytym na nowo skarbem. Ale to duchowe prawdy stojące za obrazem nadają mu tak głębokie znaczenie. Wydaje się, że w jednej zwodniczo prostej scenie oddaje wielkość wstawienniczej mocy Matki Bożej.

Oto 3 powody, dla których ta ikona należy do każdego chrześcijańskiego domu.

1.      POMAGA NAM ZROZUMIEĆ ROLĘ MARYI

W ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy dzieciątko Jezus jest przestraszone i ucieka w Jej ramiona. Widok samego Boga szukającego pociechy w tej najświętszej z kobiet przypomina nam, abyśmy zrobili to samo. Ten obraz inspiruje nas do proszenia Maryi o pomoc, tak jak uczynił to Chrystus, we wszystkich próbach, z jakimi się spotykamy.

2.      TO ŹRÓDŁO AKOMPANIAMENTU

Tradycja głosi, że na tym obrazie młody Jezus jest przerażony, ponieważ widzi wizję swojej przyszłej męki. Maryja uspokaja przestraszone dziecko swoimi czynami i samą swoją obecnością. Patrząc na tę ikonę, wydaje się, że słyszymy, jak Matka Boża mówi : „Tak, będzie bardzo ciężko. Ale zostanę z tobą. Nie będziesz musiał tego robić sam.” I rzeczywiście, pozostanie przy nim przez całą Jego mękę, oferując stałe wsparcie, aby go pocieszyć, po prostu będąc przy nim i kochając go. Maryja idzie obok nas, kiedy nosimy nasze krzyże. Przebywa blisko nas, ofiarowując swoją stałą, łagodną, ​​wspierającą miłość.  Ikona ta pomaga nam zachować tę prawdę w naszych umysłach, abyśmy mogli być pocieszeni Jej obecnością jako Chrystus.

3.      DAJE RADOSNĄ NADZIEJĘ

Oczywiście Pasja to nie koniec historii. Przyszło Zmartwychwstanie i to również wchodzi w nasze wszystkie trudności. Chrystus nosi na tym obrazie koronę, pokazując, że jest Królem nieba i ziemi. Jest to przypomnienie, że wszelkie krzyże, które dźwigamy, są skończone: to, co będzie trwać wiecznie, to chwała Chrystusa i Jego królowanie. Świadectwem tej prawdy są liczne cuda przypisywane wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Możemy radować się ufną nadzieją, wiedząc, że Chrystus raz na zawsze odniósł dla nas zwycięstwo. Spojrzenie na ten obraz w ciągu dnia może odnowić nas na duchu, dając nam siłę do „stoczenia słusznego boju” (1 Tm 6,12) i naśladowania Chrystusa, naszego Króla.

Komentarze