BŁONIE Misje Święte 2022

 

Misje Święte 2022  14-22 maja - Misjonarze Redemptoryści 

PARAFIA PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W BŁONIU

więcej na: 

http://mariologiapopular.comW Sobotę - 14 maja 2022 roku - o godz. 18.00 w naszej wspólnocie rozpoczniemy czas świętych misji. Bardzo proszę aby jeśli to tylko możliwe tak zaplanować swój czas pracy i obowiązków aby jak najczęściej i jak najlepiej można było uczestniczyć w zaplanowanych nabożeństwach i wydarzeniach. Proszę również aby na czas misji w oknach naszych domów wystawić Krzyż i obraz Matki Bożej oraz przystroić kapliczki Krzyże na terenie naszej Parafii. Program Misji będzie na tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej oraz na stole pod chórem do zabrania od jutra po majówce

Historia kościoła

Kościół wybudowany w latach 1957 1960. Kamień węgielny poświęcił bp Jan Stepa 16.06. 1957 roku. Dnia 5 czerwca 1960 roku w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, biskup Karol Pękala dokonał poświęcenia kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół murowany z cegły z użyciem kamienia, jednonawowy z wyodrębnionym prezbiterium, po którego bokach znajduje się zakrystia i kaplica Matki Bożej. W ścianach dwie płytkie wnęki ołtarzy bocznych. Posadzka i boazerie marmurowe. Nad wejściem głównym kamienna figura Chrystusa z rozpostartymi ramionami. Na uwagę zasługuje fakt, że w 1966 roku w okresie duszpasterzowania Ks. Jana Gajdy przystosowano kościół do wymogów odnowionej liturgii. Przebudowano ołtarz, aby celebrans mógł sprawować Mszę św. twarzą do ludu, na ścianie ponad ołtarzem głównym umieszczono krzyż z wizerunkiem Chrystusa, założono witraże dekoracyjne z wielobarwnych brył szklanych.

Za zgodą bpa ordynariusza Jerzego Ablewicza wprowadzono w życie odnowione obrzędy Mszy świętej i ceremonii chrzcielnych pół roku wcześniej niż w całej diecezji- celem zebrania doświadczeń i dzielenia się z nimi z klerykami na wykładach liturgiki i z księżmi na kursach liturgicznych. Z kościoła w Błoniu na całą diecezję tarnowską szła odnowa liturgii po II Soborze Watykańskim. W kościele w Błoniu po raz pierwszy w diecezji występowała schola i lektorzy, tutaj też młodzi kapłani uczyli się koncelebrowania Mszy świętych.

Konsekracji kościoła dokonał bp Wiktor Skworc dnia 14.10.2010 roku.

 Ks. Piotr Barczyk

w parafii od 2017 r. święcenia kapłańskie przyjął dnia 24 maja 2003 roku

Charakterystyka i historia wsi[edytuj | edytuj kod]

Wieś była własnością rodziny Błońskich herbu Biberstein[6]. W 1402 w źródłach pisanych pojawia się pierwsza wzmianka o tej wsi[6][7]. Nieco później przy granicy ze Zgłobicami powstała Wola Błońska[6]. Około 1470 w Błoniu znajdowały się dwa dwory, pierwszy Jana Błońskiego, drugi Tomasza Kazimirskiego, o tych samych herbach[6]. W XVII i na początku XVIII wieku wieś należała do rodu Łodzińskich[8]. W tym miejscu istniał wówczas przewóz przez Dunajec „na promach z masztami i żaglami na drodze wiedeńskiej ku Lwowu”[6]. W 1827 właścicielem wsi był Maciej Bukowski[9].

W 1868 właściciel Błonia, Adolf Jordan sprowadził z Paryża Rufina Piotrowskiego. Przez dwa lata mieszkał on we wsi i był nauczycielem domowym w miejscowym dworze[10]. W późniejszym czasie dwór pełnił funkcje letniskowe. W 1898 roku w tarnowskiej „Pogoni” pojawiło się ogłoszenie o dworskiej willi w Błoniu składającej się z czterech pokoi i kuchni w pobliżu sosnowego lasu do wynajęcia „dla potrzebujących świeżego powietrza”[6].

27 listopada 1882 na Uniwersytecie Jagiellońskim Adam Jordan rodem z Błonia otrzymał stopień doktora praw[11]. W 1902 właścicielem wsi był Franciszek Jordan[9].

W 1906 diecezja tarnowska zakupiła parcelę i rok później w miejscu starej resztówki dworskiej wybudowano willę „Ave” z przeznaczeniem na letni wypoczynek dla alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie[6]. Obok niej powstała kaplica i gospodarstwo rolne[6]. W willi Ave odbywały się zajęcia dydaktyczne podczas I wojny światowej, kiedy budynek seminaryjny w Tarnowie został zajęty przez wojsko i używany jako szpital oraz podczas okupacji niemieckiej w latach 1940-41[6]. 22 maja 1941 pod zarzutem prowadzenia nielegalnego uboju[12] Gestapo aresztowało w Błoniu m.in. rektora Wyższego Seminarium Duchownego księdza Romana Sitkę[6]. W 1960 wybudowano nową kaplicę, która od 1980 pełni funkcję kościoła parafialnego[6][13].

Obecnie miejscowość słynie z wyrobu opłatków[14] i wędliny[15]. Zakład przetwórczo-handlowy WSD produkuje rocznie ponad milion opłatków[16].


Komentarze

Prześlij komentarz

Nieustanne potrzeby??? Nieustająca Pomoc!!!
Witamy u Mamy!!!