Przejdź do głównej zawartości

BŁONIE Misje Święte 2022

 







Misje Święte 2022  14-22 maja - Misjonarze Redemptoryści 

PARAFIA PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W BŁONIU

więcej na: 

http://mariologiapopular.com



W Sobotę - 14 maja 2022 roku - o godz. 18.00 w naszej wspólnocie rozpoczniemy czas świętych misji. Bardzo proszę aby jeśli to tylko możliwe tak zaplanować swój czas pracy i obowiązków aby jak najczęściej i jak najlepiej można było uczestniczyć w zaplanowanych nabożeństwach i wydarzeniach. Proszę również aby na czas misji w oknach naszych domów wystawić Krzyż i obraz Matki Bożej oraz przystroić kapliczki Krzyże na terenie naszej Parafii. Program Misji będzie na tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej oraz na stole pod chórem do zabrania od jutra po majówce

Historia kościoła

Kościół wybudowany w latach 1957 1960. Kamień węgielny poświęcił bp Jan Stepa 16.06. 1957 roku. Dnia 5 czerwca 1960 roku w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, biskup Karol Pękala dokonał poświęcenia kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół murowany z cegły z użyciem kamienia, jednonawowy z wyodrębnionym prezbiterium, po którego bokach znajduje się zakrystia i kaplica Matki Bożej. W ścianach dwie płytkie wnęki ołtarzy bocznych. Posadzka i boazerie marmurowe. Nad wejściem głównym kamienna figura Chrystusa z rozpostartymi ramionami. Na uwagę zasługuje fakt, że w 1966 roku w okresie duszpasterzowania Ks. Jana Gajdy przystosowano kościół do wymogów odnowionej liturgii. Przebudowano ołtarz, aby celebrans mógł sprawować Mszę św. twarzą do ludu, na ścianie ponad ołtarzem głównym umieszczono krzyż z wizerunkiem Chrystusa, założono witraże dekoracyjne z wielobarwnych brył szklanych.

Za zgodą bpa ordynariusza Jerzego Ablewicza wprowadzono w życie odnowione obrzędy Mszy świętej i ceremonii chrzcielnych pół roku wcześniej niż w całej diecezji- celem zebrania doświadczeń i dzielenia się z nimi z klerykami na wykładach liturgiki i z księżmi na kursach liturgicznych. Z kościoła w Błoniu na całą diecezję tarnowską szła odnowa liturgii po II Soborze Watykańskim. W kościele w Błoniu po raz pierwszy w diecezji występowała schola i lektorzy, tutaj też młodzi kapłani uczyli się koncelebrowania Mszy świętych.

Konsekracji kościoła dokonał bp Wiktor Skworc dnia 14.10.2010 roku.

 Ks. Piotr Barczyk

w parafii od 2017 r. święcenia kapłańskie przyjął dnia 24 maja 2003 roku









Charakterystyka i historia wsi[edytuj | edytuj kod]

Wieś była własnością rodziny Błońskich herbu Biberstein[6]. W 1402 w źródłach pisanych pojawia się pierwsza wzmianka o tej wsi[6][7]. Nieco później przy granicy ze Zgłobicami powstała Wola Błońska[6]. Około 1470 w Błoniu znajdowały się dwa dwory, pierwszy Jana Błońskiego, drugi Tomasza Kazimirskiego, o tych samych herbach[6]. W XVII i na początku XVIII wieku wieś należała do rodu Łodzińskich[8]. W tym miejscu istniał wówczas przewóz przez Dunajec „na promach z masztami i żaglami na drodze wiedeńskiej ku Lwowu”[6]. W 1827 właścicielem wsi był Maciej Bukowski[9].

W 1868 właściciel Błonia, Adolf Jordan sprowadził z Paryża Rufina Piotrowskiego. Przez dwa lata mieszkał on we wsi i był nauczycielem domowym w miejscowym dworze[10]. W późniejszym czasie dwór pełnił funkcje letniskowe. W 1898 roku w tarnowskiej „Pogoni” pojawiło się ogłoszenie o dworskiej willi w Błoniu składającej się z czterech pokoi i kuchni w pobliżu sosnowego lasu do wynajęcia „dla potrzebujących świeżego powietrza”[6].

27 listopada 1882 na Uniwersytecie Jagiellońskim Adam Jordan rodem z Błonia otrzymał stopień doktora praw[11]. W 1902 właścicielem wsi był Franciszek Jordan[9].

W 1906 diecezja tarnowska zakupiła parcelę i rok później w miejscu starej resztówki dworskiej wybudowano willę „Ave” z przeznaczeniem na letni wypoczynek dla alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie[6]. Obok niej powstała kaplica i gospodarstwo rolne[6]. W willi Ave odbywały się zajęcia dydaktyczne podczas I wojny światowej, kiedy budynek seminaryjny w Tarnowie został zajęty przez wojsko i używany jako szpital oraz podczas okupacji niemieckiej w latach 1940-41[6]. 22 maja 1941 pod zarzutem prowadzenia nielegalnego uboju[12] Gestapo aresztowało w Błoniu m.in. rektora Wyższego Seminarium Duchownego księdza Romana Sitkę[6]. W 1960 wybudowano nową kaplicę, która od 1980 pełni funkcję kościoła parafialnego[6][13].

Obecnie miejscowość słynie z wyrobu opłatków[14] i wędliny[15]. Zakład przetwórczo-handlowy WSD produkuje rocznie ponad milion opłatków[16].


Komentarze

Prześlij komentarz

Nieustanne potrzeby??? Nieustająca Pomoc!!!
Witamy u Mamy!!!

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55)

Magnificat - Cântico de Maria (Lc 1,46-55) Atenção!!! Em breve o novo livro do padre José Grzywacz, CSsR Magnificat: cântico revolucionário de Maria, a mãe de Jesus. CURSO DE MARIOLOGIA -  Pe. Eugênio Antônio Bisinoto C. Ss. R. Organização: Pe. Jozef Grzywacz, CSsR No canto de Maria (Lc 1,46-55), Lucas traz belíssimo hino em que Maria , cheia de fé, louva a Deus em sua vida, na história da humanidade e no povo de Deus. -    O Magnificat é o canto de Maria na casa de Isabel e de Zacarias, em que ela, cheia do Espírito Santo, proclama as maravilhas de Deus em sua existência e no povo. 1.    O canto de Maria foi denominado de Magnificat, primeira palavra na versão desse hino, significando engrandecer ou exaltar.

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)